Jedynie prawda jest ciekawa


Kobiety łagodzą obyczaje na stadionach piłkarskich

04.11.2011

Wśród ochroniarzy na polskich stadionach piłkarskich często można zobaczyć kobiety. To nie przypadek. "Po prostu obecność pań łagodzi sytuację. Podejście kibica do nich jest inne" - wyjaśnił prezes katowickiej firmy zabezpieczającej mecze Mariusz Szparaga.

Jego zdaniem praca na stadionach jest wyjątkowo niewdzięczna i trudna. Ochroniarze "filtrują" przy wejściu kibiców, przekazując policji osoby m.in. nietrzeźwe czy pod wyraźnym wpływem środków odurzających.

"Tak jest praktycznie zawsze. Poza tym każda impreza masowa, w tym mecz, jest okazją do zaistnienia różnych grup, niekoniecznie kibicowskich. Bardzo bym chciał, żeby na stadion przychodzili wyłącznie ludzie, chcący dopingować swoją drużynę, czy po prostu obejrzeć mecz. Tak nie jest" - dodał.  

Ochroniarskie patrole stadionowe są z reguły mieszane. Na "pierwszy ogień" idzie kobieta, wywołująca zwykle spokojniejszą reakcję kibiców. W razie problemów najpierw wspiera ją partner, później - posiłki. Kiedy robi się naprawdę "gorąco" na placu boju pozostają sami mężczyźni.

"Zawsze zależy nam przede wszystkim na załagodzeniu sytuacji. Niestety, nie zawsze się to udaje. Nasi ludzie często bywają poturbowani podczas meczów" - stwierdził Szparaga.

Rzadko podejmowane są próby wejścia na mecz - z identyfikatorem innego kibica - przez osoby objęte zakazem stadionowym. Pracownikom ochrony życie ułatwia system "bramofurt" i identyfikacji kibiców.

"Ludzie wchodzący na stadion wiedzą, że nie są anonimowi, że wiemy, kim są i gdzie jest ich miejsce na trybunach"
- dodał prezes.

Przyznał, że przygotowanie do spotkań "wysokiego ryzyka" zaczyna się w jego firmie czasem miesiąc przed imprezą. "Nasza praca w dużym stopniu zależy od tego kto z kim gra" - zakończył.

PAP

(fot.sxc.hu)


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook