Jedynie prawda jest ciekawa


Kijowski niewygodny dla KOD

04.04.2017

Magdalena Filiks w rozmowie z "Polska the Times" próbuje ratować wizerunek KOD. Bezskutecznie, bo trudno go posklejać. Ujawnienie nieprawidłowości, do których dochodziło w ostatnich miesiącach w KOD, w tym brak w sejfie organizacji pieniędzy ze zbiórek i protokołów oraz pojawienie się kolejnych faktur wystawionych przez przez firmę Mateusza Kijowskiego uważa za informacje nierzetelne.

-Właśnie rozmawiałam z naszym rzecznikiem na temat treści komunikatu, jaki chcemy w tej sprawie wystosować. Z tego, co zauważyłam, to są różne posklejane informacje, na pewno nie od członków zarządu, zasłyszane- twierdzi Filiks. Jej zdaniem to "rozdmuchana kwestia". -Po podsumowaniu wszystkich protokołów ze zbiórek robionych przez Mazowsze, a zebrano w sumie kilkaset tysięcy złotych, stwierdziliśmy, że brakuje osiem tysięcy złotych- próbuje ratować twarz szefowa szczecińskiego KOD. 

Na pytanie o kolejną fakturę Kijowskiego Filiks mówi o "kolejnej niedokładności". jej zdaniem nieprawidłowości wzięły się stąd, że "Komitet Społeczny i Stowarzyszenie, to dwa odrębne ciała". -Z tego drugiego opłacono dwie faktury – oświadczenie w tej sprawie wydał skarbnik Piotr Chabora, przyznając, że zrobił to bez wiedzy i informowania zarządu, a jedynie po konsultacji z Mateuszem Kijowskim. Przeprosił nas za to i złożył rezygnację z funkcji skarbnika. Nie mogliśmy mieć wiedzy o tych transakcjach, bo przez te wszystkie miesiące tylko dwie osoby miały dostęp do konta Stowarzyszenia – to właśnie panowie Kijowski i Chabora. Jeden generował faktury, a drugi, bez wiedzy zarządu mu je opłacił- stwierdziła działaczka KOD. 

W rozmowie z "Polska the Times" pada też sugestia, czy partie płaciły „pod stołem” Komitetowi za udostępnienie sceny podczas wieców. Filiks zasłania się jednak  niewiedzą. -Faktury, które firma wystawiła na Stowarzyszenie, zostały do końca rozliczone. Zakończyliśmy już współpracę i nie mam wiedzy na temat innych podmiotów, które z nią współpracowały. To nie było z nami konsultowane- uważa. -Były dwa marsze, w których PO partycypowała w kosztach. Ale nie rozliczała się w żaden sposób z nami- dodaje. 

Filiks przyznaje, że w KOD są poważne konflikty. -Wiele się dzieje wokół Komitetu, niedługo mamy wybory, mamy sprawę Mateusza Kijowskiego, są różne faktyczne wewnętrzne konflikty- podkreśliła działaczka KOD. Jej zdaniem ostanie wypowiedzi medialne Kijowskiego i jego działalność publicystyczna na Facebooku jest "daleko idącą nieodpowiedzialnością". - Tym bardziej, że za każdym razem mówi co innego, wykorzystuje swoje stanowisko, by się bronić i budować poparcie. A ludzie są zdezorientowani, mają poczucie chaosu, w efekcie zamiast zajmować się tym, do czego KOD został powołany, zajmują się problemami Mateusza- mówi Filiks. 

Dodaje, że ma ogromny żal do swego lidera. -Za jego sprawą spada motywacja do działania, pojawiają się wątpliwości, ludzie są zniesmaczeni. I płaczą. Z emocji i nerwów- stwierdziła.

fot.[Fratria]

pc/"Polska the Times"

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook