Jedynie prawda jest ciekawa


Kicz z Klimta

20.02.2012

Najbardziej kiczowaty przedmiot ozdobiony motywem z obrazów Gustava Klimta poszukiwany! Taką kampanię rozpoczęła grupa wiedeńskich muzeów poświęconych historii miasta. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin najbardziej znanego austriackiego malarza.

Muzea wiedeńskie zapraszają od poniedziałku internautów do nadsyłania przykładów najgorszego klimtowskiego kiczu na specjalnie w tym celu utworzony profil na Facebooku "Worst of Klimt". Mają być to przedmioty najokropniejsze lub najbardziej absurdalne. 

Organizatorzy podkreślają, że najlepsze - czyli najkoszmarniejsze - przedmioty i gadżety staną się eksponatami poświęconej Klimtowi wystawy, której otwarcie zaplanowano na 16 maja.

Za nadesłanie zdjęć obiektów, które wzbudzą największe kontrowersje i dyskusje lub uznanie wśród użytkowników Facebooka, dziesięć osób dostanie nagrody w postaci wycieczki i zwiedzania wystawy z przewodnikiem.

Na zdjęciach na stronie www.facebook.com/WienMuseum można zobaczyć banalne pierścionki, zegarki, breloczki, parasolki, szale, portfele, sukienki, bransoletki, torby na zakupy, filiżanki i talerzyki deserowe ozdobione reprodukcjami obrazów Klimta i sprzedawane w charakterze suwenirów nie tylko w stolicy Austrii, lecz także w sklepach na całym świecie. 

Z osobliwszych przejawów klimtomanii nadesłano już zdjęcia saksofonu i kondomu ze spiralnymi motywami z "Drzewa Życia" z Pałacu Stocleta w Brukseli i zdjęcia... tartinek a la Klimt, wykorzystujących wzory pojawiające się w jego obrazach.

Wiedeński erudyta część płaszczyzny swoich kompozycji w dekoracyjny sposób wypełniał geometrycznymi wzorami, przetwarzając charakterystyczne elementy historycznych dzieł i stylów. W ten sposób dodatkowo wnosił symboliczne treści do swoich obrazów.

Wiedeńskie Muzeum Narodowe w Belwederze Górnym, mające największą kolekcję dzieł Klimta na świecie, w związku z rocznicą szykuje poświęconą mu wystawę, która będzie się koncentrować na znaczeniu ideowym każdego z wystawianych obrazów oraz na recepcji jego twórczości po nasze czasy. Wystawa zostanie otwarta 12 lipca i potrwa do 6 stycznia przyszłego roku.

Fenomen artystyczny, jakim stał się Klimt nie tylko w historii sztuki, ale także w kulturze masowej i historii, odzwierciedlają rekordowe ceny jego dzieł. Pierwszy portret Adeli Bloch-Bauer z 1907 roku, kupiony w 2006 roku przez Ronalda Laudera za 135 mln dolarów, stał się jednym z najdroższych obrazów na świecie.

PAP
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook