Jedynie prawda jest ciekawa


Kibice Fiorentiny kupili 9 ton parmezanu

06.07.2012

"Przepiękna inicjatywa" - tak włoskie media oceniły akcję kibiców piłkarskiego klubu Fiorentina, którzy kupili dziewięć ton parmezanu pochodzącego z terenów w regionie Emilia-Romania, zniszczonych w majowym trzęsieniu ziemi. Wydali na ten cel 90 tysięcy euro.

Pieniądze zostaną przekazane ludności, która ucierpiała w rezultacie dwóch wstrząsów 20 i 29 maja, a także producentom słynnego sera, uważanego za "złoto regionu". Jego producenci ponieśli wielomilionowe straty, ponieważ zawaliło się wiele fabryk parmezanu oraz magazynów, gdzie leżakował.

Szacuje się, że zniszczeniu uległo kilkaset tysięcy ogromnych form Parmiggiano Reggiano oraz podobnego w smaku Grana Padano. Te formy, które tylko spadły z półek i pozostały nienaruszone, sprzedawane są obecnie w całych Włoszech w ramach ogólnokrajowej akcji niesienia pomocy producentom niezbędnego i tradycyjnego składnika włoskiej kuchni.

Członkowie stowarzyszeń kibiców Fiorentiny, której bramkarzem jest Artur Boruc, zaangażowały się w akcję i w specjalnych punktach urządzonych w całym mieście przyjmowali zamówienia na "ser z trzęsienia ziemi", jak jest nazywany.

Dziewięciotonowy transport przywieziono już na teren stadionu Artemio Franchi, gdzie wszyscy, którzy się zapisali, mogą odbierać zamówione porcje.

PAP

(Fot. wikimedia.org)

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook