Jedynie prawda jest ciekawa


Kazimierz Wielki doczekał się tablicy na UJ

12.05.2014

Fundator dzisiejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego, król Kazimierz Wielki, ma swoją pamiątkową tablicę w krakowskim Collegium Novum. Uroczystego odsłonięcia dokonano w poniedziałek z okazji przypadającej tego dnia 650. rocznicy założenia uczelni.

Nową tablicę autorstwa prof. Jerzego Nowakowskiego z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych wmurowano po lewej stronie wejścia do siedziby władz uniwersyteckich. Przedstawia ona medalion z wyobrażeniem głowy króla, wykonany według podobizny z nagrobka monarchy, znajdującego się w Katedrze Wawelskiej. U dołu umieszczono dwie tarcze herbowe z godłem państwa i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na tablicy widnieją dwie daty: 1364 i 2014 oraz napis po łacinie: "Casimiro Regi Poloniae Fundatori Universitatis Universitas Studii Generalis Cracoviensis" (czyli "Kazimierzowi Wielkiemu królowi Polski, fundatorowi Uniwersytetu - Uniwersytet Krakowski - Studium Generale").

Tablicę odsłonił obecny rektor UJ, prof. Wojciech Nowak w towarzystwie byłych i obecnych przedstawicieli władz najstarszej polskiej uczelni. Rektor zaznaczył, że to właśnie dzięki Kazimierzowi Wielkiemu "koło" dziejów uczelni "zaczęło się kręcić i kręci się do tej pory". Podczas odsłonięcia chór akademicki UJ odśpiewał międzynarodowy studencki hymn "Gaudeamus igitur".

Tuż obok nowej tablicy, po prawej stronie od wejścia do budynku, istnieje już od 1974 roku podobna tablica upamiętniająca odnowicielkę krakowskiej uczelni, królową Jadwigę Andegaweńską.

Pomysłodawca tablicy dla Kazimierza Wielkiego, były rektor UJ, prof. Franciszek Ziejka, zauważył w czasie ceremonii, że w Collegium Novum warto by jeszcze w przyszłości w podobny sposób uhonorować króla Władysława Jagiełłę. To właśnie za jego panowania uniwersytet wznowił działalność po latach przerwy.

Kazimierz Wielki wydał 12 maja 1364 roku dokument fundacyjny Studium Generale - jak wówczas oficjalnie nazywano uniwersytet w Krakowie. Rozpoczął on działalność faktycznie nie wcześniej niż w 1367 r. i składał się z trzech tylko wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. Na utworzenie czwartego, najbardziej prestiżowego - teologii, papież Urban V nie wyraził zgody.

Po śmierci Kazimierza Wielkiego uniwersytet zawiesił faktycznie swoją działalność aż do 1400 roku, kiedy to król Władysław Jagiełło, dzięki osobistej darowiźnie królowej Jadwigi, odnowił uczelnię.

PAP, lz

[fot: PAP/Stanisław Rozpędzik]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook