Jedynie prawda jest ciekawa


Karpackie orły szykują się do lęgów

19.02.2015

Orły przednie, żyjące w polskich Karpatach, trochę wcześniej niż zazwyczaj, zaczynają tokować i odwiedzać swe gniazda - poinformował dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów. Dodał, że "podobnie zachowują się też m.in. kruki".

"Od ubiegłego tygodnia obserwujemy ożywienie wśród orłów przednich. Zaczęły już tokować, odwiedzają gniazda. Coraz częściej przynoszą materiał budowlany; suche i świeże gałązki drzew" - powiedział ornitolog.

"Takie zachowanie jest wynikiem dosyć łagodnej zimy. Wprawdzie w wyższych partiach gór leży jeszcze sporo śniegu, a nocą są przymrozki, to jednak temperatury powietrza w ciągu dnia są dodatnie, świeci słońce, a to sprzyja lotom szybowcowym i tokowaniu w powietrzu" - wyjaśnił.

W tym roku zainteresowanie orłów gniazdami nastąpiło prawie dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. Przy mroźnej zimie orły przednie do rewirów lęgowych wracają pod koniec lutego. Na przełomie drugiej i trzeciej dekady marca składają jaja, które wysiadują ok. 40 dni.

Stój nie obawia się, że ewentualny powrót zimy zagrozi lęgom. "Orły potrafią wysiadywać nawet w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych. Są to duże ptaki, które wytrwale ogrzewają złożone jaja" - zaznaczył.

Przypomniał, że tegoroczną zimę znaczna część par spędziła w swych rewirach lęgowych. W poszukiwaniu pożywienia nie musiały oddalać się od gniazd.

Trudniejszą sytuację mają orły gniazdujące w wyższych partiach gór, gdzie nadal leży śnieg. "Te zmuszone były szukać pokarmu, przemieszczając się na niższe tereny podgórskie. Nie mogą też na razie wrócić do swych gniazd, gdyż te pokryte są jeszcze grubą warstwą zmrożonego śniegu" - zauważył przyrodnik.

W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach, a przede wszystkim w Górach Sanocko-Turczańskich, Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Poza Karpatami można je spotkać na Wybrzeżu Bałtyckim np. w Słowińskim Parku Narodowym i na Mazurach.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Drapieżnik żywi się głównie ssakami i ptakami. Poluje między innymi na zające, kuny, koty domowe, sowy, kruki, myszołowy. Nie gardzi też padliną. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz. Jego gniazda znajdują się w miejscach trudno dostępnych, w koronach wysokich drzew lub na półkach skalnych.

Orły nie są jedynymi ptakami, które powoli przygotowują się do lęgów. Na Podkarpaciu również kruki tokują i budują gniazda. Natomiast z zimowania powróciły już pierwsze szpaki, gołębie grzywacze i siniaki.

lap/PAP

[fot. FreeImages]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook