Jedynie prawda jest ciekawa


Karabinierzy kontra cesarskie cięcie

12.02.2012

Ministerstwo zdrowia Włoch poleciło specjalnej jednostce karabinierów przeprowadzenie kontroli na oddziałach położniczych w całym kraju. Ma to położyć kres powszechnemu zjawisku wykonywania przez lekarzy cesarskiego cięcia na życzenie rodzących matek.

Włochy zajmują pierwsze miejsce w Europie pod względem odsetka cesarskich cięć. Wynosi on 38 procent, podczas gdy według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia nie powinien przekraczać 15 procent wszystkich porodów. Ale w niektórych prywatnych klinikach w Rzymie i na południu Włoch wskaźnik ten wynosi aż 90 procent.

Dane te, są według resortu zdrowia tak niepokojące, że postanowiono sprawdzić, czy potwierdzą się przypuszczenia, że cesarskie cięcia wykonywane są we Włoszech na życzenie, a nie - jak podkreślił minister Renato Balduzzi - na podstawie realnych zaleceń medycznych, wynikających ze stanu matki i dziecka.

Co więcej, nie wyklucza się, że w prywatnych szpitalacj to lekarze sugerują takie rozwiązanie, gdyż jest to operacja bardzo droga; kosztuje nawet kilkanaście tysięcy euro.

Zgodnie z poleceniem ministerstwa, karabinierzy z komórki ds. fałszerstw zbiorą w publicznych i prywatnych jednostkach służby zdrowia karty pacjentek i dokumentację pobytu w szpitalu, włącznie z wynikami badań USG płodu. Szczegółowej analizie poddane zostaną przypadki, w których poród nie odbył się metodą naturalną.

To wyjątkowo radykalne metody, ale powaga sytuacji tego wymaga - podkreśla dziennik "Corriere della Sera". Zauważa jednak, że dotychczasowe próby obniżenia wskaźnika cesarskich cięć nie powiodły się.

Przypomina się też, że by zapobiec przeradzaniu się takich praktyk w masowe zjawisko, należy nade wszystko pracować nad zmianą mentalności - co bezskutecznie powtarza się w materiałach informacyjnych, publikowanych na ten temat od lat.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook