Jedynie prawda jest ciekawa


W Zwoleniu znaleziono „kapsułę czasu”

17.05.2013

Podczas renowacji zabytkowej figury św. Jana Chrzciciela w Zwoleniu konserwatorzy znaleźli "kapsułę czasu". Butelka z pismem w środku była schowana pod płytą z 1920 roku.

Dokument prawdopodobnie zawiera informacje o fundatorach figury, dacie jej powstania, a także miejscu i okolicznościach usytuowania pamiątkowej tablicy, pod którą odkryto tę „kapsułę czasu”.

Znalezisko zostało zabezpieczone. Gdy ekspertom uda się odczytać cały tekst, historyczny dokument trafi prawdopodobnie do Muzeum Regionalnego przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu.

Kamienna figura św. Jana Chrzciciela jest ustawiona na postumencie. W okresie międzywojennym znajdowała się na dużym placu między ulicą Św. Jana a nieistniejącą dzisiaj ulicą Sycyńską. W XVIII wieku stał w tym rejonie drewniany słup o średnicy około 1 metra i wysokości ponad pięciu metrów, zwieńczony kapliczką z posążkiem św. Jana Nepomucena. W połowie XIX wieku słup się przewrócił, a na jego miejscu ustawiono nowy. Na jego szczycie znajdowała się figurka św. Jana Chrzciciela, która dotrwała do lat 30. ubiegłego wieku. Gdy uległ zniszczeniu, w 1933 roku postawiono kamienny pomnik św. Jana Chrzciciela.

Zgodnie z harmonogramem prace konserwatorskie potrwają do końca czerwca.

KAI, lz

[CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook