Jedynie prawda jest ciekawa


Kanały Wenecji jak tor wyścigowy?

10.09.2014

Przejażdżka gondolą w Wenecji jest bezpieczna - zapewnia związek gondolierów. Zaniepokojeni są oni tym, że media przedstawiają ich miejsce pracy, czyli Canal Grande i inne kanały niemal jak tory wyścigowe, na których dochodzi do kraks i stłuczek.

Wioślarze apelują, by nie szerzyć negatywnego wizerunku Wenecji jako miasta chaosu i "piratów" na łodziach.

"Jesteśmy świadomi tego, że natężenie ruchu na Canal Grande jest problemem, który trzeba rozwiązać" - przyznał szef związku gondolierów Aldo Reato, cytowany przez Ansę. Podkreślił następnie: "Rejs gondolą nie może być prezentowany światu jako potencjalne niebezpieczeństwo".

Irytację gondolierów wywołuje to, że włoskie media nagłaśniają każdy najdrobniejszy incydent na weneckich kanałach, na przykład niedawne zderzenie gondoli bez pasażerów z tramwajem wodnym, w wyniku którego nic się nie stało.

Oczywiście, mówią gondolierzy, ci, którzy pracują pływając po Canal Grande muszą liczyć z możliwością różnych zdarzeń. "Ale to nie znaczy, że kanał ten można opisywać jak tor Formuły 1" - dodał Reato. Zapewnił, że gondolierzy pamiętają o tragicznym wypadku, do którego doszło przed rokiem, gdy w wyniku zderzenia gondoli z tramwajem wodnym zginął niemiecki turysta.

Od tamtego czasu na wodzie wprowadzono różne środki ostrożności, między innymi obowiązkowe testy dla gondolierów na obecność narkotyków. Policja ukarała też wielu wioślarzy, którzy siali postrach popisami brawury, akrobacji i ślizgania się na falach.

Gondolierzy, którym zarzucano w przeszłości łamanie zasad bezpieczeństwa żeglugi, walczą teraz o swoje dobre imię.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook