Jedynie prawda jest ciekawa


Kamienne narzędzie w rękach archeologów

30.11.2011

Narzędzie odkryto podczas wykopalisk poprzedzających rozpoczęcie prac budowlanych w miejscowości Moreton-in-Marsh w hrabstwie Gloucestershire - informuje serwis internetowy BBC News.

Podczas badań stanowiska archeolodzy odnaleźli kamienne narzędzie z okresu paleolitu - starannie uformowany i zaostrzony tłuk pięściowy, tzw. pięściak - pochodzący prawdopodobnie sprzed około 100 tysięcy lat.

Narzędzia tego rodzaju były używane przez praprzodków ludzi, np. człowieka neandertalskiego, do ćwiartowania mięsa upolowanych zwierząt.

Jak poinformował Neila Holbrook, kierujący pracami firmy Archeologia Wzgórz Cotswold prowadzącej wykopaliska, przed ostatnim zlodowaceniem w centralnej Anglii znajdowało się wielkie jezioro, pokrywające obszar dzisiejszego hrabstwa Warwickshire, a stanowisko Moreton-in-Marsh położone było na jego południowym brzegu.

Odkryty pięściak mógł być używany przez neandertalczyków zamieszkujących nadbrzeżne jaskinie.

Kilka lat temu archeolodzy odnaleźli w pobliżu Moreton-in-Marsh podobne narzędzie z kamienia, co może świadczyć o tym, że na brzegach prehistorycznego jeziora znajdowało się więcej obozowisk praludzi.

Kamienne znalezisko po zakończeniu badań prawdopodobnie powiększy zbiory miejskiego muzeum w Cirencester.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook