Jedynie prawda jest ciekawa


Kabanosowy tryumf Polski

22.09.2011

Polska wygrała z Niemcami wojnę o kabanosy. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że europejscy eksperci zaakceptowali wniosek o przyznanie polskim kabanosom unijnego certyfikatu - Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Komisja Europejska oficjalnie ma tę decyzję zatwierdzić w przyszłym tygodniu. Tym samym polskie kabanosy zostaną wpisane na listę regionalnych specjalności Wspólnoty, liczącą ponad 1000 produktów. Początkowo przeciwko nadaniu unijnego certyfikatu polskim kabanosom protestowały 3 kraje - Austria, Czechy i Niemcy. Wiedeń i Praga szybko ustąpiły, ale Berlin długo blokował przyznanie unijnego logo.

Niemcy argumentowali, że kabanosy są tak rozpowszechnione, że nie mogą być uznane za tradycyjny produkt. W końcu jednak udało się ich przekonać, że unijny znak - Gwarantowana Tradycyjna Specjalność - nie ogranicza wcale regionu produkcji, tylko recepturę. Niemcy, tak jak każdy kraj Wspólnoty, będą mogły produkować kabanosy pod tą właśnie nazwą, ale żadne państwo oprócz Polski nie będzie mogło umieszczać unijnego logo na opakowaniach.

Europejski certyfikat, który otrzymają nasze kabanosy (decyzja wejdzie w życie po opublikowaniu w unijnym Dzienniku Urzędowym co może zająć do dwóch miesięcy), to wyróżnienie i reklama dla produktów oraz gwarancja, że spełniają one wysokie unijne standardy.

IAR

[fot.wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook