Jedynie prawda jest ciekawa


"Jeż swój zwierz"

25.08.2014

Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Agro-Group z Białegostoku prowadzi akcję edukacyjną na temat jeży. Zwierzęta te są pod całkowitą ochroną.

Do kwietnia 2016 r. w pięciu województwach (podlaskim, podkarpackim, dolnośląskim, śląskim i mazowieckim) oraz odbywać się będą ekologiczne lekcje w szkołach oraz na Uniwersytetach Trzeciego Wieku na temat jeży. Ma z nich skorzystać 16 tys. uczniów. Zainteresowane szkoły mogą zgłaszać swój udział w projekcie. Wszyscy szukający pomocy w postępowaniu z chorym czy rannym jeżem mogą natomiast dzwonić na numer ogólnopolskiego konsultacyjnego pogotowia jeżowego: 505140960 - poinformowano w poniedziałek w Białymstoku na konferencji prasowej inaugurującej projekt.

Do około stu tysięcy działkowców trafią plakaty ze wszystkimi podstawowymi informacjami na temat jeży. Zostaną też przygotowane specjalne instruktaże dla lekarzy weterynarii o tym, jak postępować z chorymi lub rannymi jeżami, gdyż - jak podkreślają organizatorzy kampanii - wiedza w społeczeństwie na ten temat jest bardzo mała. Edukacją zostaną też objęci pracownicy zajmujący się zielenią w miastach - poinformowała Barbara Kuprel-Poźniak ze stowarzyszenia Agro-Group.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, Lech Magrel podkreślił, że takiej kampanii jeszcze w regionie nie było i jest to cenna inicjatywa, bo wiele osób spotyka w swoim otoczeniu jeże, a nie wie jak się z nimi obchodzić. Taka edukacja jest więc w jego ocenie bardzo potrzebna.

Wiele osób jest błędnie przekonanych, że jeże żywią się owocami lub warzywami. Jeże tymczasem nie jedzą jabłek, nie piją też krowiego mleka, bo nie trawią zawartej w nim laktozy i warto o tym wiedzieć, by nie szkodzić jeżom, gdy zawitają na nasze podwórko - podkreślił Jerzy Zembrowski ze współuczestniczącego w kampanii Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży Nasze Jeże z Białegostoku.

Zembrowski mówił, że jeż to "trudne zwierzę", żyjące specyficznie, samotnie wędrujące, ale bardzo pożyteczne. Jeże są aktywne w nocy, wtedy również żerują. W dzień śpią. Żywią się mięsem, zjadają gryzonie, pająki, chrząszcze, robaki, ślimaki, płazy, gady, ale też padlinę. Przyczyniają się do oczyszczania otoczenia człowieka. Bytują na skrajach lasów, na ich obrzeżach, a nie w samych lasach. Potrzebują zarośli, by schronić się przed ich naturalnymi wrogami, którymi są psy, lisy, kuny czy borsuki. Lubią opuszczone ruiny, stare sady. Nie lubią natomiast terenów podmokłych czy roślinności iglastej.

W Polsce występują dwa gatunki jeży: wschodnioeuropejski i zachodnioeuropejski. Różnią się ubarwieniem. Wschodnioeuropejski jest szaro-czarny, zachodnioeuropejski brązowo-czarny. Są one pod całkowitą ochroną. Nie wolno ich płoszyć, chwytać, zabijać, sprzedawać. Gdy zwierzę jest ranne, po udzieleniu mu pomocy przez weterynarza, należy je odwieźć w bezpieczne miejsce najbliższe temu, gdzie jeż został znaleziony.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że jeże giną często wskutek działalności człowieka, np. potrącane przez samochody czy od wykładanych trucizn na gryzonie i ślimaki, czy przy wypalaniu traw, wpadają też do studzienek czy wykopów, giną pod kosiarkami, padają ofiarą chuliganów.

Zembrowski podkreślał, że jest niewielu weterynarzy w Polsce, którzy wiedzą, jak pomóc choremu czy rannemu jeżowi. Podkreślił, że w kraju od wielu lat nie ukazują się nowe publikacje prezentujące gatunek i służące popularyzacji wiedzy o jeżach. Kampania ma pomóc uzupełnić te braki w powszechnej wiedzy.

Kampania "Jeż swój zwierz" będzie kosztować 690 tys. zł. 90 proc. z tej kwoty to pieniądze z tzw. funduszy norweskich. Reszta to wkład własny organizacji, które ją prowadzą. W kampanii oprócz Agro-Group uczestniczą również Stowarzyszenie Ekoskop z Rzeszowa, Fundacja Ekologiczna Arka z Bielska-Białej, Fundacja EkoRozwoju z Wrocławia oraz Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej z Płocka.

Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. fundusze norweskie i fundusze EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do UE oraz z jednoczesnym wejściem Polski do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE, Islandia, Liechtenstein, Norwegia).

PAP

[FOTO: freeimages]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook