Jedynie prawda jest ciekawa


Jesienne gody orłów

27.11.2012

Orły przednie w Karpatach rozpoczęły tokowanie i wykonywanie lotów godowych. W ten sposób ptaki przygotowują się do wiosennych lęgów.

Jesienią okres godowy rozpoczynają niektóre gatunki ptaków, które do lęgów przystępują bardzo wczesną wiosną. Oprócz orłów są to m.in. kruki i myszołowy.

Jesienne tokowanie uzależnione jest od sprzyjającej pogody. "Orły, wykorzystując ciepłe dni tegorocznej późnej jesieni, rozpoczęły tokowanie. Wykonują loty godowe, przynoszą świeże gałęzie do gniazd. Jeśli zima będzie łagodna, to na wiosnę należy się spodziewać nieco wcześniejszego składania jaj" - powiedział we wtorek Marian Stój koordynator Komitetu Ochrony Orłów Regionu Podkarpackiego.

Jesienne loty godowe u orłów przednich nie występują każdego roku. "Zawsze jest to uzależnione od dobrej pogody. Jeśli mamy chłodną i deszczową lub śnieżną jesień, to tokowanie nie występuje" - zaznaczył ornitolog. Gody zostaną przerwane wraz z nadejściem ochłodzenia i ponowne loty tokowe rozpoczną dopiero na przedwiośniu.

Orły przednie z reguły do lęgów przystępują w drugiej połowie marca. "Po cieplejszych zimach zdarzają się jednak odstępstwa i niektóre pary wysiadywanie jaj rozpoczynają już na początku marca" - zauważył.

Orzeł przedni to bardzo rzadki gatunek lęgowy w naszym kraju. W ocenie Komitetu Ochrony Orłów, w Polsce gniazduje ok. 35 par, z tego 30 w Karpatach, a pozostałe można spotkać na Mazurach i na Wybrzeżu.

Orzeł przedni ma 80 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł przekracza dwa metry. Jest drapieżnikiem, jego pożywienie stanowią m.in. zające, świstaki, kuny, młode sarny, koty domowe, kruki, sowy, myszołowy. Gniazdo zakłada w górnej części korony wysokopiennych drzew lub na skałach.

ansa/PAP

[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook