Jedynie prawda jest ciekawa


Jesień w lesie nie jest nudna

12.10.2013

Kilkadziesiąt gatunków drzew i ich owoców mogli zobaczyć uczestnicy "Święta drzewa" zorganizowanego w sobotę w arboretum w Kudypach pod Olsztynem. Leśnicy opowiadali o różnych gatunkach drzew i krzewów i starali się przekonać gości, że jesień w lesie nie jest nudna.

Uczestnicy "Święta drzewa" w arboretum w Kudypach mogli zobaczyć gatunki pospolite i powszechnie znane jak klon, dąb czy jarzębiny ale też zobaczyć np. mało znanego derenia, którego owoce doskonale nadają się na nalewki, aralie czy egzotyczne odmiany orzechów (turecki, mandżurski).

Jak powiedział jeden z leśników, egzotyczne gatunki drzew już po pierwszych tegorocznych przymrozkach straciły wszystkie liście, które opadły zanim zdążyły zżółknąć.

Leśnicy starali się przekazać uczestnikom spotkania (były to osoby starsze i rodziny z dziećmi, w sumie ok. 60 osób), że jesień w lesie nie musi być nudna i smutna. Zainteresowanie wśród zwiedzających zrobiło z pozoru mało reprezentacyjne o tej porze roku drzewo szerokolistnej magnolii. Jej opadłe ciemne liście okazały się tak grube i mięsiste, że aż trudno je było przerwać. Jak powiedział jeden z leśników, w Azji w liście tego typu zawija się jedzenie.

Arboretum w Kudypach pod Olsztynem utworzono w 1989 roku. Co roku odwiedza to miejsce ok. 12 tys. ludzi, z roku na rok ta liczba rośnie. Arboretum kilka razy w roku organizuje otwarte imprezy, a za poszerzanie kolekcji dendrologicznej leśnicy otrzymali w tym roku nagrodę "Czarodziejskiego Drzewa".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook