Jedynie prawda jest ciekawa


"Jaspisowy królik" na powierzchni Księzyca

15.12.2013

Chiński pojazd księżycowy "Jaspisowy królik" zjechał w sobotę z lądownika sondy ksieżycowej Chang'e-3 na powierzchnię Srebrnego Globu i wkrótce przystąpi do prac badawczych, które potrwają co najmniej kilka miesięcy - poinformowała chińska agencja Xinhua.

Sześciokołowy pojazd zjechał na powierzchnię Księżyca po specjalnej rampie opuszczonej przez lądownik na wulkaniczną równinę Sinus Iridium (Tęczowa Zatoka) na północnej półkuli. Stanowi ona część jednego z "mórz" księżycowych - Mare  Imbrium.

Sonda wcześniej miękko wylądowała w tym miejscu, wykorzystując silniki hamujące. Było to pierwsze miękkie lądowanie na Księżycu od ponad 37 lat, czyli od sierpnia 1976 roku kiedy manewr taki wykonała sowiecka Łuna 24.

W ten sposób Chiny stały się trzecim państwem na świecie, po byłym ZSRR i USA, które umieściło swój lądownik badawczy na Księżycu. Eksperci podkreślają, że misja Chang'e-3 to tylko etap w chińskim programie kosmicznym bowiem Chiny zamierzają być pierwszym państwem azjatyckim, które wyśle człowieka na Księżyc, prawdopodobnie po roku 2025.

Lądownik sondy ma funkcjonować przez rok a "Jaspisowy królik" przez ok. 3 miesiące. Łazik przystosowany jest do pokonywania trudnych przeszkód terenowych. Jego nazwa pochodzi z mitologii chińskiej, według której "jaspisowy królik" żyje na powierzchni Srebrnego Globu i jest towarzyszem chińskiej bogini Księżyca Chang'e.

Według agencji Xinhua, program badań jest bardzo bogaty. Pojazd wyposażony jest m. in. w dwie panoramiczne kamery (poza kamerami służącymi do nawigacji), spektrometry do analizowania składu chemicznego skał i gleby oraz radar do badań budowy geologicznej  skorupy księżycowej do głębokości kilkuset metrów.

W lądowniku znajduje się teleskop do obserwacji astronomicznych i kamera rejestrująca promieniowanie nadfioletowe. Jednym z celów misji jest, według chińskich naukowców, poszukiwanie złóż cennych minerałów, które w przyszłości mogłyby być pozyskiwane w sposób przemysłowy.

Chińskie źródła informują, że "Jaspisowy królik" może pokonywać zbocza o nachyleniu do 30 st. i pokonywać w ciągu godziny do 200 metrów. Zarówno lądownik jak i pojazd zasilane są bateriami słonecznymi, ale według niektórych źródeł maje one również radioaktywne baterie zawierające pluton-238, których zadaniem jest wspomaganie zasilania podczas bardzo zimnych księżycowych nocy.

W niedzielę lądownik i "Jaspisowy królik" mają sfotografować siebie nawzajem i przesłać zdjęcia na Ziemię.

Kolejny etap chińskiego programu kosmicznego przewiduje dostarczenie na Ziemię próbek gruntu i skał księżycowych w roku 2017 a potem kolejne misje robotów, których ukoronowaniem ma być misja załogowa.

PAP/run

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook