Jedynie prawda jest ciekawa


Jasnogórska Madonna dla papieża

23.07.2016

Podczas pielgrzymki na Jasną Górę, 28 lipca, papież Franciszek otrzyma kopię cudownego obrazu Matki Bożej. To dar, który paulini przekazują jako znak łączności „wzgórza watykańskiego ze wzgórzem jasnogórskim” i znak zapewnienia o modlitwie za następcę św. Piotra.

"Obraz Jasnogórskiej Bogurodzicy wpisany jest nie tylko w historię polskiego narodu, ale także w historię Kościoła Powszechnego" - podkreślił o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów. Zwrócił uwagę na chrzest i obecność Maryi jako kluczowe momenty w naszych dziejach i przypomniał o związkach Stolicy Apostolskiej z częstochowską Ikoną.

"Sercem Jasnej Góry jest Cudowny Obraz Maryi, który wpisany jest w historię naszej Ojczyzny i w historię życia każdego Polaka. Ten obraz wpisał się także w historię Kościoła Powszechnego i wizyta trzeciego Następcy św. Piotra jest potwierdzeniem tej powszechności kultu Matki Bożej Jasnogórskiej" – podkreśla generał paulinów. Wskazując na niedoszłą, z powodu zakazu władz komunistycznych wizytę Pawła VI, który w 1966 roku chciał uczestniczyć w obchodach 'Sacrum Poloniae Millennium', wyraził radość, że po 50-ciu latach to narodowe dziękczynienie z Piotrem Naszych czasów stanie się naszym udziałem. Zdaniem o. Chrapkowskiego będzie to wyraźnym znakiem powszechności Kościoła wynikającej z łaski chrztu świętego oraz naszego powołania do świętości.

"Chrzest i obecność Maryi w naszych dziejach to kluczowe momenty dla Polski" – przypomniał o. Generał. Zauważył, że kard. Wyszyński wielokrotnie podczas Wojciechowych uroczystości w Gnieźnie podkreślał wielką rangę trzech miejsc kultu na mapie naszej Ojczyzny: Gniezna ze św. Wojciechem, które mówi o chrzcie, krakowską Skałkę ze św. Stanisławem – miejsca, które mówi o bierzmowaniu i Jasną Górę z Maryją, która jest Patronką i Królową naszej Ojczyzny. "Te trzy miejsca skupiają i w jakiś sposób pokazują tożsamość naszego narodu, korzenie, to wszystko, co związane jest z naszą nie tylko historią, ale także naszą teraźniejszością i co powinno kształtować przyszłość naszej Ojczyzny" – mówił o. Chrapkowski.

Podczas wizyty na Jasnej Górze, przed celebracją dziękczynnej Eucharystii, Franciszek uda się na cichą modlitwę do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Tam będą czekać na niego paulińscy zakonnicy. Tam też będzie powitany przez przełożonego generalnego Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. "My, paulini łączyć będziemy się w tej modlitwie z papieżem Franciszkiem, i tu przypomina się ta biblijna scena z Wieczernika, gdzie apostołowie trwali na modlitwie, w jedności z Maryją" – powiedział o. Arnold Chrapkowski. Zauważył, że papież Franciszek wielokrotnie mówi o roli, o zadaniach osób konsekrowanych. "I dla nas, paulinów, ten moment modlitwy wraz z następcą św. Piotra będzie chyba tym szczególnym czasem naszej duchowej refleksji, naszego rachunku sumienia, okazania tego, że właśnie modlitwa, kontemplacja jest tym pierwszym narzędziem, pierwszym środkiem, poprzez który osoba konsekrowana może apostołować" – podkreślił generał paulinów.

"Chcemy zapewnić Ojca św. o trwaniu tutaj na modlitwie każdego dnia w jego intencji, za jego Piotrową posługę" – powiedział o. generał i przypomniał, że ta codzienna modlitwa za papieża jest zanoszona na Jasnej Górze od ponad pół wieku. Dokładnie 6 listopada 1958 r. w Kaplicy Matki Bożej została odprawiona pierwsza Msza św. w intencji Następcy św. Piotra - Jana XXIII.

Rozpoczynając swój pontyfikat papież Jan XXIII zwrócił się do ówczesnego Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego z prośbą o modlitwę przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. „Częstochowa! Częstochowa! Spraw, aby wiele modlono się za mnie przed Waszą Matką Bożą” - powiedział Ojciec Święty.

Kard. Wyszyński nadał telegram do ówczesnego generała Zakonu Paulinów o. Ludwika Nowaka z prośbą o codzienną modlitwę za papieża. Przełożony generalny Zakonu podjął decyzję, że od 6 listopada 1958 r. każdego dnia w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30 celebrowana będzie Msza św. w intencji papieża.

Jan XXIII podczas spotkania z Polakami na audiencji 29 listopada 1958 r. sprecyzował intencje tej codziennej modlitwy: „trzeba modlić się o ocalenie, pokój i pomyślność wszystkich narodów”.

Msze św. były kontynuowane za pontyfikatów: Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II, Benedykta XVI a obecnie są także odprawiane za Franciszka, codziennie o godz. 18.30.

Papież Franciszek podczas spotkania ze wspólnotą paulinów, które odbędzie się po zakończeniu dziękczynnej Mszy św., otrzyma w darze od zakonników kopię jasnogórskiego obrazu Matki Bożej. "Będzie to wyraz naszej duchowej łączności, naszego zapewnienia, że tu na Jasnej Górze trwamy na modlitwie w intencjach Ojca Świętego" – zapewnia przełożony generalny paulinów.

O. Arnold Chrapkowski zwrócił uwagę na historyczne związki Stolicy Apostolskiej z Jasną Górą. "Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej obecny jest w Pałacu Apostolskim, w Castel Gandolfo. Pamiętamy to bardzo wymowne zdjęcie, kiedy Benedykt XVI trwa na modlitwie z papieżem Franciszkiem przed jasnogórskim Wizerunkiem w Castel Gandolfo" – powiedział zakonnik.

Matka Boża Jasnogórska, nazywana jest „Madonna di Papa” i to nie tylko ze względu na papieża z Polski, który rozsławił na świecie kult Jasnogórskiej Bogurodzicy. W 1979r. - jak podaje o. dr Jan Golonka - Jan Paweł II powiedział do paulinów w Watykanie, że „on tutaj Jasnej Góry nie przeniósł, ale ją tu zastał”.

W 1904 roku Pius X ustanowił święto Matki Boskiej Częstochowskiej. Gdy w 1909 roku skradziono korony z częstochowskiego obrazu, papież ofiarował diademy dla wizerunku Jasnogórskiej Królowej Polski, które wykonał watykański złotnik. Koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej odbyła się 22 maja 1910 roku. Jego następca Pius XI po zakończeniu misji nuncjusza apostolskiego w Polsce, wracając do Rzymu, zabrał kopię Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej ofiarowaną przez polskich biskupów.

Z kolei Pius XII zgodził się na otwarcie kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej w podziemiach Bazyliki św. Piotra w 1953 roku.

Także późniejszy papież Paweł VI, jeszcze kiedy pracował w nuncjaturze w Warszawie, pielgrzymował na Jasną Górę w 1923 roku. Już jako Następca św. Piotra chciał przyjechać do Polski w 1966 roku na obchody Milenium Chrztu Polski. Liczył, że będzie obecny na Jasnej Górze 3 maja. Nawet przygotował najwyższe odznaczenie dla sanktuarium: order Złotej Róży. Tak się nie stało z powodu trwającego w Polsce reżimu komunistycznego i zakazu ówczesnych władz.

Także Jan XXIII miał szczególne związki z Jasną Górą. Zanim został wybrany na Stolicę św. Piotra, kilka razy odwiedził Polskę. Szczególnie wspominał swoje pielgrzymowanie na Jasną Górę z 17 sierpnia 1929 r. W jasnogórskiej księdze pamiątkowej napisał wtedy: „niech będzie pokój w mocy Twojej, Królowo Polski, i obfitość w wieżycach Twoich”. W 1962 roku prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, przekazał mu kopię jasnogórskiej Ikony.

Przed Cudownym Obrazem podczas każdej z sześciu pielgrzymek modlił się Jan Paweł II, tak uczynił kolejny urzędujący papież Benedykt XVI, który przybył do Częstochowy w 2006 r.

Obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej ma bogatą historię i jest otoczony legendą, która mówi, że dzieło namalował św. Łukasz Ewangelista na desce stołu służącego Najświętszej Rodzinie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pochodzi z Konstantynopola, skąd przez Ruś dostał się do Polski. Książe Władysław Opolczyk w 1382r., fundując klasztor Paulinom na Jasnej Górze, ofiarował im obraz Bogurodzicy.

Gdy ikona pojawiła się na Jasnej Górze, była już otoczona czcią i kultem. Klasztor jasnogórski stał się przede wszystkim sanktuarium maryjnym. Według Jana Długosza wizerunek Matki Boskiej już przed rokiem 1430 był czczony nie tylko w Polsce, ale i w sąsiednich krajach.

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej stał się jednym z głównych symbolów religijności Polaków.

"Starożytny wizerunek, który nosi na sobie znamiona chrześcijaństwa na Wschodzie i na Zachodzie, jest oznaką jedności tych dwóch światów, bogactw i kultur, które poprzez chrzest święty spotkały się i zjednoczyły w Chrystusie" - tak mówił o jasnogórskim obrazie Czarnej Madonny Jan Paweł II podczas Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze w 1991r.


ak/KAI

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook