Jedynie prawda jest ciekawa


Jarmark św. Dominika w Gdańsku rusza w ostatnią sobotę lipca

16.07.2013

Prawie tysiąc stoisk handlowych stanie na ulicach zabytkowego centrum Gdańska podczas rozpoczynającego się 28 lipca Jarmarku św. Dominika. Wystawcy, oprócz Polski, pochodzić będą z 9 krajów. Jarmark odbędzie się po raz 753. i potrwa trzy tygodnie.

"To jedna z największych tego typu imprez ulicznych w Europie" - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej poświęconej programowi Jarmarku św. Dominika zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski.

Powierzchnia handlowa jarmarku wyniesie 41 tysięcy metrów kwadratowych. Do Gdańska, oprócz krajowych sprzedawców, przyjadą wystawcy z Białorusi, Egiptu, Hiszpanii, Indii, Kanady, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Węgier.

Największy procent (32 proc.) jarmarkowych kramów zajmować będą rzemieślnicy, stoiska artystyczne stanowić będą 22 proc. powierzchni, a jedna piąta przypadnie kolekcjonerom.

Po raz pierwszy na Jarmarku św. Dominika odbędzie się Świętomięs Polski. Nazwa tej imprezy, której celem będzie przekonywanie, że jedzenie mięsa jest zdrowe, odwołuje się do ludowej, nieistniejącej tradycji mięsopustu (ostatki), czyli ostatnich dni karnawału.

Tradycyjnie na Jarmark św. Dominika złożą się też liczne koncerty muzyczne i inne wydarzenia kulturalne. Podczas imprezy wystąpią m.in. Urszula, Plastic, Warsaw Afrobeat Orchestra, Maja Kleszcz&Incarnations, Kim Novak i Vavamuffin. Odbędą się także plenerowe koncerty klasycznej i operowej, XV Festiwal Carillonowy oraz kabareton.

Dla młodych widzów przygotowano Bajkowisko, czyli przedstawienia teatrów dziecięcych. Codziennie o godz. 12.12 na przedprożu Ratusza Głównego Miasta ubrany w historyczny kostium trębacz odgrywać będzie publiczności hejnał Jarmarku św. Dominika.

Na Długim Targu stanie Piętnasta Brama Gdańska. Będzie ona wyposażona w mechanizm liczący przechodzący przez nią osoby oraz wyświetlacz pokazujący aktualny wynik. Przejście co tysięcznego przechodnia będzie honorowane fanfarami. Jarmarkową bramę zaprojektował i wykonał gdański rzeźbiarz Adam Stachowicz.

Z okazji jarmarku Poczta Polska przygotowała specjalną kartkę pocztową oraz stempel okolicznościowy.

Jarmark św. Dominika zakończy się 18 sierpnia.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z całej Europy. Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku.

W ubiegłym roku Jarmark św. Dominika odwiedziło sześć milionów osób. W opinii krajowych turystów jarmark jest jednym ze znaków rozpoznawczych Gdańska po morzu, Neptunie, plaży i Starówce.

PAP, lz

[fot: CCWikimedia/Brosen]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook