Jedynie prawda jest ciekawa


Japończyk pozwał telewizję. Zobacz za co!

27.06.2013

Japoński emeryt, czując się ofiarą "nadmiernego stresu emocjonalnego" z powodu przeładowania programów publicznej telewizji obcymi słowami, pozwał do sądu nadawcę, oskarżając NHK o używanie niezrozumiałego języka - poinformował w czwartek jego adwokat.

71-letni Hoji Takahashi domaga się 1,4 mln jenów (12 tys. euro) odszkodowania za nadmierne korzystanie przez NHK z zapożyczonych słów w miejsce ich japońskich odpowiedników. Twierdzi, że telewizja łamie artykuł kodeksu cywilnego, który mówi, że ludzie są finansowo odpowiedzialni za naruszanie praw innych do wolności i bezpieczeństwa.

"Mój klient uważa, że Japonia jest zbyt zamerykanizowana" - powiedział jego adwokat Mutsuo Miyata. - Wierzy, że kraj właśnie staje się amerykańską prowincją".

Japoński język jest nadzwyczaj bogaty, ale Japończycy lubią wyciągać z obcych słowników terminy, których używają w innowacyjny sposób. Zmieniają nie tylko ich wymowę, przystosowując ją do japońskiego zapisu - sylabariusza, w którym pojedyncze znaki reprezentują całe sylaby, a nie pojedyncze głoski. Często zmieniają również ich znaczenie. Już zjaponizowane słowa stają się niezrozumiałe dla kogoś, kto słyszy je po raz pierwszy. Angielskie "trouble" (kłopot, problem) zmienił się w japońskim w "toraburu", a "computer" - w "conpyutaa".

Są również neologizmy brzmiące podobnie do angielskiego, których sens umyka ludziom posługującym się od dziecka angielskim: "sumaho" to skrócona nazwa smartfonu.

Takahashi jest członkiem stowarzyszenia obrony języka japońskiego. Postanowił wnieść sprawę do sądu, ponieważ NHK wciąż ignorowała jego skargi - wyjaśnił adwokat, dodając, że nie chodzi jedynie o obronę języka, ale także o kulturę Japonii, jej politykę i gospodarkę.

"Osobiście uważam, że pozew jest śmieszny, ale przynajmniej kieruje uwagę na sam problem" - powiedział profesor Makoto Yamazaki z narodowego Instytutu Języka Japońskiego i Lingwistyki. Według niego od początku lat 2000. rośnie presja na japoński rząd i media, by powściągnąć stosowanie zapożyczeń. "W porządku, jeśli ludzie w tej samej firmie czy tej samej grupie ich używają, ale kiedy podchwycone zostaje to przez media, robi się problem", ponieważ wielu ludziom, zwłaszcza powyżej pewnego wieku, trudno jest zrozumieć takie zapożyczenia – dodał. Zalew obcych słów w japońskim już jest problemem dostrzeganym również przez ministerstwo oświaty.

NHK wstrzymała się od komentarza, twierdząc, że jeszcze nie otrzymała pisma z sądu.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook