Jedynie prawda jest ciekawa


Japończycy kupują "zielone" auta

05.03.2012

Japońscy producenci aut nie zaliczyli 2011 r. do udanych. Trzęsienie ziemi i tsunami odbiły się na ich kondycji. Teraz straty pomaga im odrabiać rząd, który wprowadził dotacje na zakup ekologicznych aut. W lutym sprzedaż aut ogółem wzrosła w Japonii o 31,9 proc. rdr.

Sprzedaż nowych samochodów w Kraju Kwitnącej Wiśni zwiększyła się w lutym br. o 31,9 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 40,7 proc. w styczniu rdr, kiedy wyniosła 263,3 tys. sztuk - wynika z danych japońskiego stowarzyszenia dilerów samochodowych.

Jak informuje serwis internetowy BBC, powodem dynamicznego wzrostu sprzedaży są dotacje rządu japońskiego do zakupu ekologicznych aut. Każdy, kto zdecyduje się na zakup takiego samochodu otrzyma 100 tys. jenów, czyli ponad 1,2 tys. dolarów. Japończycy spieszą się z decyzją o zakupie nowego samochodu, gdyż na dotacje rząd przeznaczył 300 mld jenów (3,9 mld dol.) i kiedy wyczerpie się ta pula program dopłat się zakończy.

Zdaniem analityka Deutsche Bank, na którego powołuje się BBC, kwota przeznaczona na dotacje skończy się po wakacjach. "Limit pieniędzy wyczerpie się prawdopodobnie we wrześniu. Ludzie wiedzą, że muszą się spieszyć, aby nie przegapić okazji" - stwierdził Kurt Sanger z Deutsche Banku.

Rząd zdecydował się na wsparcie sprzedaży japońskich koncernów motoryzacyjnych, po tym jak w ubiegłym roku z powodu trzęsienia ziemi oraz tsunami w Japonii oraz powodzie w Tajlandii (mieszczą się tam ich fabryki) były zmuszone wstrzymać produkcję. Odbiło się to nie tylko na wynikach na krajowym rynku, ale też m.in. na amerykańskim. Toyota, największy producent aut w Japonii, z powodu katastrof straciła pozycję największego producenta aut na świecie, na korzyść amerykańskiego General Motors.

Kolejnym powodem, dla którego miniony rok nie był łaskawy dla japońskich producentów, było umocnienie się jena względem dolara. Pomiędzy kwietniem a październikiem 2011 r. jen podrożał względem amerykańskiej waluty o 11 proc. To negatywnie wpłynęło na wyniki finansowe japońskich koncernów, m.in. samochodowych, ze względu na wyższą cenę ich produktów na innych rynkach.

PAP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook