Jedynie prawda jest ciekawa


Jak radio uratowało Wieżę Eiffla

13.01.2013

Niewiele brakowało, aby panorama Paryża była inna, niż taka jaką znamy. Miało nie być Wieży Eiffla. W ostatniej chwili zdecydowano, że jednak pozostanie w mieście na zawsze.

Znaną dziś na całym świecie wieżę – jej twórcy Emile Nouguier i Maurice Koechlin z biura projektowego Eiffela, zbudowali z okazji odbywającej się w Paryżu w 1889 r. Wystawy Światowej. Miał prezentować potęgę, prestiż i innowacyjność ówczesnego państwa francuskiego.

Jednak samym Francuzom budowla nie przypadła do gustu. Krytykowali zwłaszcza jej małą użyteczność. Zaplanowali więc jej zdemonotowanie, wyznaczono nawet rok – 1909, bo wtedy wygasal dzierżawa gruntu, na którym stała wieża.

Twórcy 312-metrowej budowli, w tym sam Eiffel, robili co mogli, aby przekonać władze Paryża do zostawienia konstrukcji w spokoju. Konstruktorzy roztaczali fantastyczne wizje oświetlenia miasta za pomocą olbrzymiej lampy, której światlo odnijałby i kierowały na ulice lustra zamontowane na dachach budynków. Nic z tego, urzędnicy się uparli.

Wieżę Eiffla uratowała kolejna nowinka techniczna, w które obfitował przełom XIX i XX wieku. Pojawiło się radio i najwyższa wówczas na świecie budowla wyśmienicie nadawała się na umieszczenie potężnej anteny. Znaleziono wreszcie doskonałe przeznaczenie użytkowe konstrukcji, która do dziś pełni tę rolę, choćby dla nadajników satelitarnych, telewizyjnych i stacji bazowych dla telefonii komórkowych.

Wieża straciła pozycję najwyższej budowli w 1930 r. Wtedy ukończono w Nowym Jorku budynek Chrysler Building o wysokości 319 metrów.

Slaw/ historycy.org.pl

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook