Jedynie prawda jest ciekawa


Jak pomóc pszczołom aby przetrwały?

13.06.2013

Ponad 200 gatunkom pszczół dziko żyjących grozi wyginięcie. Aby pomóc im przetrwać, wystarczy stosować kilka prostych zasad, np. nie palić suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin - przypominają organizatorzy III edycji programu pomagania pszczołom.

Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół, nie tylko miodnych, ale też dziko żyjących oraz na ich znaczenie dla nas i środowiska naturalnego.

Większość opracowań na temat wymierania pszczół dotyczy pszczoły miodnej, która produkuje miód, wosk i kit pszczeli. I choć jej znaczenie dla człowieka, środowiska i gospodarki jest niepodważalne, to często zapomina się, że wokół nas żyją dziesiątki gatunków innych pszczołowatych, które są w równym stopniu zagrożone wyginięciem i również bardzo potrzebne – przypominają pomysłodawcy programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

W Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół dziko żyjących. Niemal połowa z nich znajduje się na tzw. czerwonej liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Należą tu m.in. porobnica murarka, zadrzechnia fioletowa czy trzmiel zmienny. "Niektóre z nich, jak np. obrostka murarka, już niestety w Polsce nie występują, a liczba zagrożonych gatunków stale się powiększa. Dzieje się tak w związku z coraz większą degradacją środowiska naturalnego" - powiedziała ekspert programu dr Anna Krzysztofiak z Wigierskiego Parku Narodowego.

Specjalistka przypomniała, że wszystkie pszczoły zapylają ok. 80 proc. roślin kwiatowych na ziemi, w tym drzewa owocowe czy rzepak. Nawet jeśli drzewa owocowe mogą rodzić owoce w rezultacie samozapylenia, to plon jest wtedy mniejszy i gorszej jakości - zaznaczyła dr Krzysztofiak.

Aby skutecznie pomagać pszczołom organizatorzy kampanii, chcą w tym roku położyć większy nacisk na działania skierowane do najmłodszego pokolenia. W tym celu przygotowali program edukacyjny Akademia Przyjaciół Pszczół dla dzieci spędzających lato w mieście i uczęszczających na wakacyjne zajęcia dodatkowe.

Na stronie internetowej kampanii (www.pomagamypszczołom.pl) zamieszczono listę z pięcioma prostymi zasadami, do których należy się stosować, by pomóc ochronić pszczoły.

Po pierwsze, nie można wypalać traw oraz spalać suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin. "W suchych łodygach i kwiatostanach zimują często pszczoły dziko żyjące, zarówno postaci dorosłe, jak i poczwarki, a nawet larwy. Gdy je spalimy, owady zginą. Wypalanie traw szkodzi również dlatego, że wczesną wiosną trzmiele zakładają gniazda w norkach opuszczonych przez gryzonie. A gdy zginie nawet jedna samica to zabraknie całej rodziny trzmieli, która pod koniec wiosny mogłaby liczyć nawet kilkaset osobników" – wyjaśniła dr Krzysztofiak.

Po drugie, warto pozostawić w ogródku jeden na wpół dziki zakątek, którego nie uprawiamy intensywnie, nie przekopujemy, nie wyrywamy chwastów, nie uprzątamy po zimie. "Dzięki temu pszczoły dziko żyjące będą miały gdzie zimować i będą mogły zakładać w ziemi gniazda. One się przyzwyczajają do tego miejsca" - powiedziała entomolog.

Trzecim ważnym działaniem jest zwiększanie szans pszczołowatych na wychowanie potomstwa poprzez budowę sztucznych gniazd. Ponadto powinno się stosować naturalne nawozy oraz środki ochrony roślin, a także uprawiać tylko te rośliny, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych.

Punktem kulminacyjnym III edycji programu będą pierwsze obchody Wielkiego Dnia Pszczół (8 sierpnia). Do udziału w nim organizatorzy zachęcają placówki oświatowe z całej Polski. Tegoroczna edycja kampanii ma też filar naukowy. W jej ramach po raz pierwszy w Polsce zostanie przeprowadzone pilotażowe badanie zagęszczenia pszczół, które ma pomóc ocenić, w jaki sposób czynniki środowiskowe mogą wpływać na liczebność pszczołowatych. Metodologię badania opracowali dr Anna i dr Lech Krzysztofiakowie z Wigierskiego Parku Narodowego, członkowie Stowarzyszenia "Człowiek i Przyroda" razem z tegorocznym partnerem merytorycznym – Fundacją Nasza Ziemia. Współorganizatorem programu jest producent oleju rzepakowego "Kujawski".

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook