Jedynie prawda jest ciekawa


Jak spędzić bezpieczne wakacje? Kilka rad dla urlopowiczów

28.06.2013

Zacznijmy urlop od jazdy samochodem. Nie spieszmy się, niech już sama jazda będzie dla nas wypoczynkiem - apelują do kierowców przed sezonem urlopowym policjanci. Tym, którzy będą wypoczywali nad wodą, funkcjonariusze przypominają, by nie kąpać się po alkoholu.

Piątek jest ostatnim dniem roku szkolnego. Od soboty zaczyna się sezon urlopowy. Tym, którzy na wypoczynek wybiorą się samochodami, policjanci przypominają, że nie ma po co się spieszyć.

"Nie możemy wsiadać za kierownicę i nerwowo patrzeć na zegarek, wyznaczać sobie terminów. Jedźmy wolniej, bezpieczniej, spóźnijmy się parę minut, ale dojedźmy cało. Jazda samochodem ma być dla nas frajdą, przyjemnością, wypoczynkiem. Nie dostarczajmy swoją brawurą dodatkowych emocji pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego" - powiedział w piątek podkom. Jarosław Gnatowski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Samochód musi być przygotowany do dłuższej drogi. Sprawne technicznie powinny być szczególnie systemy wpływające na bezpieczeństwo - hamulce, układ kierowniczy i światła. "Zerknijmy, czy mamy aktualne badania techniczne. Upewnijmy się, czy mamy aktualne ubezpieczenie OC, żebyśmy w trakcie kontroli nie byli zdziwieni" - powiedział Gnatowski.

Podkreślił, że sam pojazd nie gwarantuje bezpieczeństwa. "Gwarancją bezpieczeństwa również będzie trzeźwy i wypoczęty kierowca. Oczywiście trzeźwość to numer jeden - nie wsiadajmy na podwójnym gazie za kierownicę, ale pamiętajmy o naszych cechach psychomotorycznych - nie każdy dobrze czuje się w dalekiej trasie" - podkreślił.

Policjanci przypominają, że co dwie-trzy godziny należy obowiązkowo zrobić sobie co najmniej 15 minut przerwy. "Jeśli będziemy jechali w upale, musimy wziąć pod uwagę, że nasze zachowanie za kierownicą będzie zupełnie inne. Niejednokrotnie rozważmy nawet możliwość przenocowania i kontynuacji jazdy następnego dnia" - powiedział Gnatowski.

Drogówka przypomina, że wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy, a dzieci - jechać w fotelikach. Policjanci zwracają też uwagę na rzeczy pozostawione luzem w aucie. "W momencie gwałtownego hamowania, wypadku czy wręcz dachowania wszystkie butelki, laptopty, aparaty fotograficzne itd. zamieniają się w pociski, które zrobią nam krzywdę" - ostrzega Gnatowski.

Policjanci podkreślają, że w sezonie wakacyjnym urlopowicze mogą natknąć się na korki na drogach do popularnych kurortów. Ostrzegają, że próba nadrobienia czasu straconego w korku może być niebezpieczna, a brawurowo jeżdżący kierowcy muszą wziąć pod uwagę spotkanie z policjantem. "Dla nas to nie jest sezon urlopowy. Ze zdwojoną energią będziemy przyglądali się tym, którzy takie wykroczenia popełniają" - powiedział Gnatowski.

Policja zapowiada, że nie będzie pobłażania dla tych, którzy usiedli za kierownicą po alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

Mł. insp. Krzysztof Hajdas z wydziału prasowego KGP przypomniał z kolei, że każdy, kto wypoczywa nad wodą, powinien pamiętać, że należy się kąpać się tylko w miejscach, gdzie jest ratownik, i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. "Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomagają utrzymać się na wodzie" - przypomniał.

Policjanci apelują też, by wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu, pamiętać, że trzeba stopniowo zmoczyć ciało i przyzwyczaić się do niższej temperatury, co pozwoli uniknąć szoku termicznego. "Pływając na materacach trzymajmy się blisko brzegu i nie wypływajmy nimi na środek jeziora. Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami, pamiętajmy o założeniu kapoka, a wypływając w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody" - podkreślił Hajdas.

Policja przypomina też, że skrajną nieodpowiedzialnością jest pozostawienie w upale, w samochodzie z zamkniętymi oknami dziecka lub zwierzęcia.

Jeśli ktoś wybiera się na wakacje zorganizowaną grupą albo wysyła dzieci na kolonie, jak co roku może poprosić o sprawdzenie autokaru i kierowcy przez policję lub inspekcję transportu drogowego. Tylko na Mazowszu w minione wakacje inspekcja transportu drogowego sprawdziła 167 autobusów, co skończyło się wystawieniem 28 mandatów na łączną sumę 6 tys. zł i zatrzymaniem pięciu dowodów rejestracyjnych. Od piątku w Warszawie działa punkt kontrolny na parkingu przy Torwarze. W Radomiu od poniedziałku autokary będzie można sprawdzić przy uniwersytecie na ul. Mierzejewskiego.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook