Jedynie prawda jest ciekawa


Istnieją geny odpowiedzialne za naukę

02.08.2012

Uniwersytet stanowy Florydy odnalazł geny, które są odpowiedzialne za uzdolnienia matematyczne. Badania wykazały jednak, że geny gwarantują tylko połowę sukcesu. Resztę stanowi ciężka praca.

Kevin Beaver wraz z innymi naukowcami z Uniwersytetu stanowego Florydy opublikował badania, w których odnalazł markery genetyczne związane z osiągnięciami edukacyjnymi. Młodzi ludzie, który posiadają trzy typy genów - DAT1, DRD2 i DRD4 - częściej kończą szkołę i idą na studia, niż osoby, które ich nie posiadają. Geny te są zaangażowane w regulację działania dopaminy w mózgu i zostały powiązane w badaniach z inteligencją, uwagą i poziomem motywacji.

W ostatnich latach rośnie liczba badań, które dają możliwość poznania działania kolejnych genów. Zespół naukowców z londyńskiego King's College, części Uniwersytetu Londyńskiego, zbadał modyfikacje DNA niekorzystnie wpływające na zdolności matematyczne. Dzieci, posiadające 10 lub więcej ryzykownych genów, dwa razy częściej nie radziły sobie z zadaniami, niż ich koledzy nieobarczeni nimi.

W innym eksperymencie naukowcy Dan Dediu i Robert Ladd ze szkockiego Uniwersytetu w Edynburgu dowiedli, że istnieją dwa geny odpowiedzialne za rozwój mózgu, które ułatwiają uczenie się języków tonalnych, takich jak chiński.

Jednak naukowcy przestrzegają przed przypisywaniem tylko kilku genom decydującej roli w skomplikowanych zachowaniach ludzkich, takich jak uczenie się. Autorzy badań potwierdzają to. - Na zdolności matematyczne wpływa wiele genów, każdy w małym stopniu - pisze Sophia Docherty z zespołu londyńskiego. - Także środowisko życia ma spory wpływ na nie. Dzieci, które mają nieuporządkowanych rodziców i chaotyczny dom rodzinny, osiągały słabsze wyniki pomimo pozytywnych genów. Badania Beavera wykazały, że geny są odpowiedzialne za zdolności tylko w 50 procentach.

To sprawia że wiele zależy od ciężkiej pracy i wytrwałości dzieci oraz ich mobilizacji i wsparcia rodziców, a nawet od przekonań. Inne badania przeprowadzone przez psychologa Carola Dwecka na Uniwersytecie w Stanfordzie wykazały, że osoby wierzące w to, że inteligencja nie jest ustalona w genach i możliwy jest jej wzrost dzięki ciężkiej pracy, osiągały lepsze wyniki niż osoby posiadające odmienną opinię.

sv, PAP, Money.pl

[Fot. PAP/Darek Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook