Jedynie prawda jest ciekawa


Irbis w opolskim zoo

09.11.2012

Opolskie zoo przyjęło drugą panterę śnieżną - zwaną też irbisem. Samiec nosi imię Indus.

Samiec pantery śnieżnej o imieniu Indus dotarł do Opola z zoo w Bazylei - poinformował opolski ogród zoologiczny. To druga pantera śnieżna w opolskim zoo. Pantera śnieżna, zwana też irbisem lub leopardem śnieżnym, to ginący gatunek wpisany do Czerwonej Księgi.

Jak poinformował PAP zastępca dyrektora opolskiego zoo Krzysztof Kazanowski, Indus trafił do Opola dzięki Europejskiemu Programowi Hodowlanemu Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem, do którego należy opolskie zoo. W programie tym zwierzęta m.in. dobiera się w pary pod względem genetycznym i wiekowym.

"Indus, który ma obecnie półtora roku, ma być partnerem samicy pantery śnieżnej, ponad dwuletniej, która w ubiegłym roku trafiła do nas z Krakowa" - wyjaśnił Kozanowski.

O tym, kiedy para śnieżnych panter będzie mogła mieć potomstwo, też zadecydują specjaliści pracujący w ramach europejskiego programu hodowli.

Opolskie zoo hoduje pantery śnieżne od 2000 r. Według informacji Krzysztofa Kazanowskiego obok Warszawy, Płocka, Krakowa, Chorzowa i Poznania Opole jest jednym z sześciu ogrodów zoologicznych w Polsce, w których obecnie można zobaczyć te zwierzęta.

WWF podaje, że pantera śnieżna jest "krytycznie zagrożonym gatunkiem". Na świecie żyje od 4000 do 6500 tych zwierząt. Występują przede wszystkim na terenach górskich Azji Środkowej. WWF alarmowała w br., że ze względu na cieplejsze i wilgotniejsze warunki pogodowe, przesunięcie granicy pięter roślinności w Himalajach oraz działalność ludzką obszar występowania gatunku może skurczyć się aż o 30 proc.

Irbisy w naturalnym środowisku zamieszkują lasy, stepy i góry. Prócz zmian klimatycznych zagrożeniem dla gatunku jest m.in. fakt, że żyje on w dużym rozproszeniu i jest częstym łupem kłusowników, którzy zabijają pantery śnieżne dla pięknych futer. Z kolei dla pasterzy irbisy są szkodnikami. Niektóre organy czy kości panter śnieżnych są też używane w tradycyjnej chińskiej medycynie.

Czerwona Księga to - publikowana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) - lista gatunków zagrożonych wyginięciem. 

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook