Jedynie prawda jest ciekawa


„Inwazja” pijawek ze wschodu

19.09.2013

Funkcjonariusze służby Celnej w Medyce udaremnili nietypowy przemyt. 42 -letni obywatel Ukrainy chciał wwieźć do Polski 290 żywych pijawek.

Pijawki znajdują się pod ochroną, by przewieźć je przez granicę wymagane jest posiadanie specjalnych zezwoleń. – Podczas rutynowej kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu marki volkswagen funkcjonariusze Służby Celnej wykryli 290 żywych pijawek lekarskich. Zwierzęta, stosowane do zabiegów paramedycznych znajdowały się w bagażu kierującego pojazdem obywatela Ukrainy – informuje Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Przemyślu.

Mężczyzna tłumaczył, że nie wiedział, iż przewożone przez niego zwierzęta należą do gatunków chronionych i na ich wywiezienie za granicę należy uzyskać specjalne zezwolenie. Powiedział także, że wiózł pijawki do Polski, bo tu miały być wykorzystane przy leczeniu schorzenia nóg. Zatrzymane przez celników pijawki trafią do ogrodu zoologicznego w Zamościu. To druga próba przemytu pijawek przez przejście graniczne w Medyce w ostatnim czasie. Poprzednim razem celnicy zatrzymali 20 pijawek, które miały trafić do Portugalii. - Służba celna zwraca szczególną uwagę nie tylko na kwestię naruszenia przepisów, ale i na aspekt bezpieczeństwa. Stosowanie w hirudoterapii  pijawek pochodzących z nielegalnych połowów, a nie hodowanych w izolowanych warunkach laboratoryjnych oraz żywionych w kontrolowany sposób, może być przyczyną wielu zdrowotnych kłopotów – przestrzega Edyta Chabowska.

Gazeta Przemyska”

[Fot: zatrzymane przez celników pijawki trafią do ogrodu zoologicznego w Zamościu / „Gazeta Przemyska”]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook