Jedynie prawda jest ciekawa


Indyjscy urzędnicy nie mogą korzystać z pierwszej klasy

31.10.2014

Od tej pory urzędnicy w Indiach mają szukać oszczędności przy okazji każdej podróży służbowej.

Rząd Indii zakazał urzędnikom podróży pierwszą klasą, spotkań w pięciogwiazdkowych hotelach i ograniczył kupowanie nowych aut. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, celem jest promowanie dyscypliny budżetowej bez ograniczania skuteczności operacyjnej rządu.

Władze chcą w tym roku osiągnąć cel, jakim jest deficyt budżetowy na poziomie 4,1 proc. PKB. "W kontekście obecnej sytuacji budżetowej należy racjonalizować wydatki i optymalizować istniejące zasoby" - oświadczyło Ministerstwo Finansów, cytowane przez portal BBC News.

Wśród posunięć oszczędnościowych rząd zamroził tworzenie nowych miejsc pracy. Urzędników poproszono też, by zawsze, gdy jest to możliwe, przeprowadzali wideokonferencje w miejsce osobistych spotkań.

"Chociaż urzędnikom przysługują różne klasy w podróżach lotniczych zależnie od stanowiska, należy podczas decyzji o ich wyborze przestrzegać zasady maksymalnej oszczędności i brać pod uwagę ograniczenia budżetowe. Niemniej, nie będzie rezerwacji w pierwszej klasie" – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Podobne działania oszczędnościowe podjął jeszcze poprzedni rząd, tworzony przez Indyjski Kongres Narodowy, w latach 2012-13, również po to, by obniżyć deficyt budżetowy. Indyjska Partia  Ludowa obecnego premiera Narendry Modiego wygrała wybory w maju br. pod hasłami pobudzenia wzrostu gospodarczego i stworzenia miliona miejsc pracy. W kolejnych latach rząd chce zmniejszyć deficyt budżetowy do 3,6 proc. PKB w latach 2015-16 i do 3 proc. PKB w latach 2016-17.

Gospodarka Indii zwolniła w ostatnich latach. Jej wzrost wyniósł 4,7 proc. w latach 2013-14.

tk/PAP

fot. freeimages.com

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook