Jedynie prawda jest ciekawa


Ile za niedźwiadki?

27.11.2011

Kanadyjczycy wycenili swoje niedźwiedzie polarne na 6,3 mld dolarów kanadyjskich (ok. 20 mld złotych) - wynika z najnowszego raportu opisanego przez agencję "The Canadian Press".

Autorzy raportu przygotowanego na zamówienie kanadyjskiego rządu, aby wycenić wartość białych niedźwiedzi, zapytali Kanadyjczyków, ile gotowi byliby przeznaczyć na ratowanie misiów polarnych. Średnio kanadyjskie gospodarstwo domowe byłoby rocznie skłonne wysupłać 508 dolarów na pomoc dla całej populacji tych zwierząt. W sumie, ponieważ populację białych niedźwiedzi na kanadyjskiej północy szacuje się na ok. 15 tysięcy, oznacza to, że każdego misia wyceniono na 400 tys. dolarów kanadyjskich.

Białe niedźwiedzie żyjące w Kanadzie stanowią ok. dwóch trzecich światowej populacji tych zwierząt. W tym roku wpisano je na krajową listę gatunków zagrożonych.

Kilka tygodni temu kanadyjskie media podawały, że specjaliści szacują, iż jeśli liczba dni, podczas których wody w Arktyce nie są pokryte lodem wzrośnie z obecnych 150-160 rocznie do 170, populacja niedźwiedzi polarnych może spaść nawet o 40 proc. Dlatego też badacze zastanawiają się nad przesiedleniem polarnych misiów w rejony dla nich bezpieczniejsze, czyli bardziej na północ, gdzie - dodatkowo - przemysł dostałby dokładne instrukcje, co wolno przedsiębiorstwom, a czego nie wolno.

Niedawno konserwatywna senator w federalnym parlamencie zgłosiła propozycję, by zmienić jeden z narodowych symboli - bobra (obecnego m.in. na pięciocentówkach) na - właśnie - polarnego niedźwiedzia. Zmiany nie doszły do skutku.

PAP
[sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook