Jedynie prawda jest ciekawa


Ile jest kozic w Tatrach?

18.06.2013

W Tatrach we wtorek rozpoczęło się liczenie kozic. Jednodniowa akcja odbywa się równocześnie po polskiej oraz słowackiej stronie gór i bierze w niej udział blisko 160 osób.

Liczenie kozic musi odbywać się równocześnie po obu stronach Tatr, ponieważ zwierzęta swobodnie przechodzą wzdłuż grani granicznej. Licząc kozice, przyrodnicy wędrują od górnej granicy lasu w kierunku głównej grani Tatr, gdzie spotkają się ze Słowakami. Po stronie słowackiej w liczenie zaangażowanych jest sto osób, po polskiej stronie 60 przyrodników.

Obszar liczenia kozic w polskiej części gór jest podzielony na 35 rejonów obserwacyjnych. Każdy zespół, który liczy zwierzęta posiada mapkę i porusza się tylko w swoim sektorze. Każdy z obserwatorów notuje liczbę napotkanych kozic, określa miejsce i godzinę, co ma wykluczyć policzenie dwa razy tych samych zwierząt.

Licznie ma wykazać, ile kozic przetrwało długą i śnieżną zimę, a także, ile młodych wydały wiosną na świat te zwierzęta. Poprzednie, jesienne liczenie przeprowadzone w październiku ub. r. wykazało, że liczba kozic w Tatrach rośnie. Wówczas odnotowano rekordową liczbę 1096 kozic w całych Tatrach.

Z wcześniejszych obserwacji przyrodników wynika, że największe skupiska kozic w polskiej części Tatr to masyw Czerwonych Wierchów wraz z granią Giewontu, masyw Kasprowego Wierchu, grań Wielkiego Wołoszyna oraz wysokogórskie tereny Doliny Rybiego Potoku, a także gań i zbocza Miedzianego.

Liczenie tatrzańskich kozic odbywa się dwa razy w roku: wiosną i - weryfikujące liczenie – jesienią. Organizowane jest od 1954 roku, a wspólnie ze Słowakami od 1957 roku.

Przez dziesiątki lat zaobserwowano, że liczebność kozic w Tatrach podlega dużym wahaniom. Drastyczny spadek pogłowia tych zwierząt nastąpił na przełomie tysiącleci, kiedy odnotowano tylko 69 sztuk. Gwałtowny wzrost pogłowia kozic nastąpił w 2007 roku, kiedy w Tatarach naliczono prawie 550 sztuk i liczba ta co roku wzrasta.

Kozica jest symbolem zarówno polskiego, jak i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest gatunkiem chronionym, mimo to zdarza się, że kłusownicy polują na te zwierzęta.

Kozice żyją w niewielkich stadach zwanych kierdelami, które mają określoną strukturę; na czele stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. W skład kierdela wchodzą też inne samice z młodymi oraz tzw. roczniaki i dwulatki. Samce żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]


Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook