Jedynie prawda jest ciekawa


Hoser: Tydzień Modlitw o Trzeźwość to szansa

20.02.2017

Arcybiskup zaprasza do uczestniczenia w inicjatywie modlitwy o trzeźwość.

50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w dniach 26 lutego - 4 marca oraz zapowiadany na wrzesień Narodowy Kongres Trzeźwości są wyjątkową szansą na zjednoczenie działań wszystkich Polaków - uważa abp Henryk Hoser.

W komunikacie odczytanym w kościołach diecezji warszawsko-praskiej w ub. niedzielę, abp Hoser przypomina, że "jednym z największych wyzwań, przed jakim stoi Kościół i nasza ojczyzna, jest ochrona trzeźwości".

Arcybiskup zaprasza do uczestniczenia w tygodniowej inicjatywie, która będzie "szczególnym czasem modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i wynagradzania Bogu za grzechy pijaństwa".

50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpocznie się w niedzielę 26 lutego. W kolejnych dniach modlitwa będzie odmawiana za cnotę trzeźwości i przykład życia w abstynencji wszystkich Polaków, w tym rodzin, wychowawców, sprawujących władzę, kapłanów, osób życia konsekrowanego, przedstawicieli ruchów trzeźwościowych oraz dzieci i młodzieży.

Patronami kolejnych dni w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu będą święci i błogosławieni czczeni m.in. właśnie ze względu na swoją postawę trzeźwościową, jak bł. Bronisław Markiewicz, św. Maksymilian Kolbe, św. Stanisław Papczyński, czy bł. Karolina Kózkówna.

Tydzień Modlitw będzie ponadto wprowadzeniem do duchowej i naukowej części Narodowego Kongresu Trzeźwości, które odbędą się kolejno w czerwcu i wrześniu.

Hasłem Kongresu będą słowa "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu". Tematem wiodącym wydarzenia ma być kondycja polskiej rodziny, która jest pierwszym i fundamentalnym wzorem w budowaniu trzeźwego społeczeństwa.

Innym zagadnieniem będzie kwestia rozwoju przedsiębiorczości lokalnej w kontekście postulatów zmniejszenia punktów sprzedaży alkoholu, czyli walki ze zbyt łatwym dostępem do trunków. Kongres ma ambicję wypracować podstawy do stworzenia Narodowego Programu Trzeźwości, ale też lepiej zdiagnozować problemy i zintegrować środowiska trzeźwościowe.

Kongres zaplanowano na czerwiec (część modlitewna) i wrzesień (część studyjna). Pierwszą odsłonę wydarzenia wypełni Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę (17–18 czerwca). Część studyjna odbędzie się w Auli im. Roberta Schumana UKSW (21-23 września), a zwieńczeniem Kongresu będą uroczyste liturgie w świątyniach w całej Polsce w niedzielę 24 września.

"Każdy z nas może i powinien wnieść osobisty wkład w przygotowanie i przebieg Kongresu poprzez modlitwę, czuwanie nad własną trzeźwością i dawanie świadectwa" - uważa abp Hoser, dodając, że dar abstynencji jest darem wyjątkowo cennym, gdyż może przynieść owoce całej ojczyźnie.

Sam Kongres zaś jest w jego opinii "wyjątkową szansą na zjednoczenie działań wszystkich Polaków".

Mly/KAI

fot. [wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook