Jedynie prawda jest ciekawa


Hitler przestał być honorowym obywatelem miasta Goslar

30.10.2013

Władze Goslaru w Dolnej Saksonii na wniosek partii Lewica unieważniły 68 lat po zakończeniu II wojny światowej decyzję o nadaniu wodzowi Trzeciej Rzeszy Adolfowi Hitlerowi honorowego obywatelstwa miasta - poinformował rzecznik rady miejskiej.

- Władze miasta wychodziły z założenia, że honorowe obywatelstwo Hitlera ustało wraz z jego śmiercią w 1945 roku. Podjęta we wtorek wieczorem decyzja oznacza symboliczne zdystansowanie się od nazistowskiej dyktatury - wyjaśnił rzecznik.

W hitlerowskiej propagandzie Goslar - miasto o bogatej przeszłości historycznej - pełniło ważną rolę jako "miasto rolników Rzeszy". Hitler uczestniczył osobiście w uroczystości nadania mu honorowego obywatelstwa 6 października 1935 roku.

Po wojnie wielokrotnie podejmowane były próby unieważnienia decyzji. Wszystkie inicjatywy kończyły się jednak fiaskiem. Przeciwnicy wysuwali argument prawny, że śmierć Hitlera zakończyła sprawę.

Pochodzący z Goslaru socjaldemokrata Sigmar Gabriel, obecnie przewodniczący SPD, uważa, że jego rodzinne miasto miało "poważne problemy" z odcięciem się od "brunatnej przeszłości". W wywiadzie dla lokalnej gazety "Hannoversche Allgemeine" w sierpniu socjaldemokrata wspomniał, że gdy w latach 70. brał udział w demonstracji w rocznicę antyżydowskiego pogromu w Niemczech w 1938 roku, spotykał się z wrogością części mieszkańców i był obserwowany przez policję polityczną. Natomiast stolica Dolnej Saksonii Hanower skreśliła już w 1978 roku Hitlera i innych dygnitarzy hitlerowskich z listy honorowych obywateli miasta.

W latach 1933-45 około 4 000 miast i gmin nadało Hitlerowi honorowe obywatelstwo. Większość z nich odebrała w okresie powojennym ten tytuł zmarłemu śmiercią samobójczą dyktatorowi.

PAP

[FOTO: Bundesarchiv]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook