Jedynie prawda jest ciekawa


Pływające muzeum

18.05.2012

Pancernik USS Iowa, który rozpoczął służbę w marynarce wojennej USA w 1943 r. i na którego pokładzie prezydent Franklin D. Roosevelt udał się na spotkanie ze Stalinem i Churchillem w Teheranie, będzie na stałe zacumowany w porcie w Los Angeles jako pływające muzeum.

Tak zadecydowały w czwartek jednomyślnie władze tego portu.

Pancernik klasy Montana uczestniczył w czasach II wojny światowej w walkach z Japończykami na Pacyfiku. Ostrzeliwał m. in. pozycje japońskie przed desantami żołnierzy na wyspach Pacyfiku. Był świadkiem podpisania aktu kapitulacji Japonii w Zatoce Tokijskiej w 1945 r., a później brał udział w wojnie koreańskiej.

W 1989 r. potężna eksplozja amunicji u wybrzeży Portoryko zniszczyła jedną z wież okrętu i kosztowała życie 47 marynarzy. W 1990 r. USS Iowa został ostatecznie wycofany ze służby i był zacumowany w bazie marynarki w stanie Rhode Island.

Grupy miłośników starej broni z północnej Kalifornii starały się znaleźć dla niego stałe miejsce, ale nie było to łatwe. W 2005 r. władze miejskie San Francisco nie zgodziły się na przyjęcie pancernika.

Dopiero w Los Angeles podjęto decyzję, że potężny, uzbrojony w 16-calowe działa okręt, który w czasach świetności osiągał szybkość 33 węzłów (prawie 60 km/godz) będzie zacumowany przy specjalnie przygotowanym nabrzeżu i udostępniony 7 lipca zwiedzającym.

"Tego rodzaju okrętów nie ma już w żadnej z marynarek wojennych na świecie. Zostały albo zatopione, albo pocięte na złom, albo służą jako muzea. Iowa jest ostatnim pancernikiem, który znalazł swój dom" - powiedział Robert Kent, prezes Pacific Battleship Center.

Jedną z ciekawostek na pokładzie pancernika jest specjalna wanna, która zamontowano dla prezydenta Roosevelta, który cierpiał na chorobę Heinego-Mediny i był częściowo sparaliżowany.

Obecnie okręt poddawany jest w Richmond, w północnej Kalifornii, gruntownemu remontowi    kosztem 7 mln dolarów.

PAP
[fot.wikipedia.org - okręt typu Iowa]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook