Jedynie prawda jest ciekawa


Hit sezonu - turystyka korupcyjna

15.02.2012

Nietypowe biuro podróży powstało w Pradze - agencja Corrupt Tour organizuje wycieczki śladami najgłośniejszych afer korupcyjnych w Czechach.

Turystom pokazuje się miejsca związane z wykrytymi nadużyciami w praskim ratuszu, zabiera się ich do Uścia nad Łabą - miasta, kojarzonego z niejasnym procesem prywatyzacji czeskich spółek węglowych. Oferta Corrupt Tour obejmuje oglądanie w Pradze luksusowych osiedli kadry menedżerskiej i willi lobbystów, a także zapoznanie się z funkcjonowaniem - jak to określono - "szpitali na peryferiach prawa".

- Korupcja w Czechach jest tak wszechobecna, a nic się z nią nie robi, więc chcieliśmy pokazać wszystkim ludziom, że można już powołać biuro podróży i organizować wycieczki na jej temat - powiedziała PAP Olga Sejrakova, przedstawicielka agencji odpowiedzialna za program.

Wyjaśniła, że jednym z celów biura jest to, by wszyscy na własne oczy zobaczyli miejsca, w których dochodzi do korupcji.

- Otworzyliśmy biuro w ubiegły czwartek - powiedziała. - Na razie mamy sporo klientów. Wielu ludzizgłasza się na kolejne wycieczki, więc w przyszłości rozważamy rozszerzenie oferty na inne obszary naszego kraju.

Corrupt Tour twierdzi na swej stronie internetowej, że Republika Czeska "w kwestii korupcji ma wiele do zaoferowania turystom krajowym i zagranicznym". Motto agencji brzmi: "Najlepsze z najgorszego".

- Mały kraj w sercu Europy proponuje całą gamę turystycznych celów: od betonowych monumentalnych budowli aż po puste skrzynki pocztowe fałszywych firm" - reklamuje się Corrupt Tour. "Środowisko korupcyjne w Czechach jest niezwykle stabilne i stopniowo rośnie. Stabilne środowisko korupcyjne stwarza dobre warunki do rozwoju turystyki korupcyjnej - dodaje.

Czechy - według ubiegłorocznego raportu Transparency International (TI) - należą do najbardziej skorumpowanych państw Europy.

- Argentyna ma tango, Wiedeń dobrą kawę, chcielibyśmy, aby UNESCO czeską korupcję uznało za światowe dziedzictwo kultury - kpiła podczas uroczystości otwarcia Corrupt Tour rzeczniczka tej agencji Olga Cieslarova.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook