Jedynie prawda jest ciekawa


Hejnał na nowych trąbkach

13.08.2012

Dwie nowe trąbki otrzymali w poniedziałek hejnaliści z wieży mariackiej w Krakowie. Instrumenty zastąpiły wieloletni, zużyty już sprzęt.

Nowe trąbki odebrał z rąk z prezydenta Krakowa komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej Ryszard Gaczoł. Wręczenie odbyło się na placu przed Kościołem Mariackim.

Prezydent miasta zwrócił uwagę, że orkiestra, która gra melodię dla najszerszej publiczności, powinna mieć sprzęt dobrej jakości, "aby dźwięk był bardziej dźwięczny" - i takie są trąbki, które zastąpiły wysłużone instrumenty. Trąbki, na prośbę urzędu miasta, wybrali hejnaliści. Zostały zakupione w krakowskim sklepie muzycznym, są produkcji niemieckiej.

Gaczoł przypomniał, że hejnał od 1873 r. grają funkcjonariusze straży pożarnej Krakowie. Trębacze grają nie tylko hejnał, ale też inne pieśni. W każdą pierwszą sobotę miesiąca o 21.37 - w godzinie śmierci Jana Pawła II - odgrywana jest "Barka", a w maju i październiku - pieśni maryjne. Ponadto melodie z wieży mariackiej uświetniają różne uroczystości w mieście.

Komendant miejski przekazał prezydentowi miasta 17-letnią trąbkę, która - jak wyjaśnił - towarzyszyła wielu uroczystościom, "podkreślając charakter miasta Krakowa". Otrzymany instrument prezydent przeznaczy na licytację. Dochód z niej będzie przekazany Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Po poświęceniu nowych trąbek przez księdza archiprezbitera bazyliki mariackiej, instrumenty przejął dowódca hejnalistów Leszek Buczak. Następnie, na specjalnym podnośniku-dźwigu, dowódca wyjechał na wieżę, aby osobiście wręczyć je hejnalistom.

"Takiego hejnału, takiej wieży, która się nigdy na dobre nie spaliła i na której żywy człowiek przez całą dobę, co godzinę, gra, nie ma nigdzie na świecie. Hejnał gra jedyny na świecie oddział hejnalistów i trębaczy wieżowych" - mówił podczas uroczystości honorowy hejnalista Leszek Mazan.

Przypomniał również, że hejnał mariacki jest melodią węgierską, przyjechał do Polski wraz z węgierskim winem; grany jest przez polskiego hejnalistę, na niemieckiej trąbce. "Niech to będzie symbolem europejskiej integracji" - powiedział honorowy hejnalista.

Pierwsze udokumentowane wzmianki o zagranym w Krakowie hejnale pochodzą z 1392 r. Hejnał rozbrzmiewa w cztery strony świata, co godzinę. Pierwszy raz, na południe - w stronę Wawelu, dla króla. Drugi raz, na zachód - w stronę magistratu, dla burmistrza. Trzeci raz, na północ - w stronę Barbakanu, dla przybywających do miasta gości. Czwarty raz, na wschód - w kierunku Małego Rynku, dla komendanta straży pożarnej.

Hejnalistami jest siedmiu zawodowych strażaków. Służba każdego z nich trwa 24 godziny. Trębacz, aby wejść na wieżę, musi pokonać 239 schodów, co trwa średnio dwie i pół minuty.

ll, PAP

[Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook