Jedynie prawda jest ciekawa


Gruzińska Wielkanoc i święto miłości

11.04.2012

W Gruzji Wielkanoc to jedyne święto, które nie wiąże się z dużą ilością jedzenia. Tegoroczne obchody prawosławnej Wielkanocy pokryją się z obchodzonym 15 kwietnia świętem miłości.

Jak wyjaśnił studiujący w Katowicach Giga Gogosaszwili z Tbilisi, Wielkanoc w prawosławnej gruzińskiej tradycji jest najważniejszym świętem. Wcześniej odbywa się 49-dniowy Wielki Post, podczas którego nie wolno jeść m.in. ryb ani jajek. Rygorystyczny jest ostatni tydzień postu, kiedy to głównymi pokarmami powinny być chleb i woda.

W czasie Wielkanocy Gruzini całymi rodzinami idą do cerkwi. Najważniejsza liturgia trwa od godz. 11 wieczorem w sobotę do 4 rano w niedzielę - wierni oczekują wówczas na ogień z grobu Chrystusa. Potem można już jeść jajka - pierwsze spożywa się jeszcze w cerkwi.

Wielkanocne jajka muszą być czerwone - to nawiązanie do krwi Chrystusa. Gruzini - podobnie jak Polacy z niektórych regionów - stukają się jajkami.

Oprócz jajek, charakterystyczne dla gruzińskiej Wielkanocy są ciasta. To jednak jedyne święto w tym kraju, gdy Gruzini nie jedzą wiele - wszelkie inne święta i uroczystości wiążą się z suto zastawionymi stołami. Wielkanocną Niedzielę wypełnia świętowanie, następny dzień poświęcony jest m.in. wizytom na cmentarzach i modlitwom za zmarłych.

W tym roku prawosławna Wielkanoc przypada 15 kwietnia, co oznacza, że zbiegnie się z gruzińskim świętem miłości. Gruzini uważają, że to najpiękniejszy dzień w roku - wszystko kwitnie i budzi się do życia. Obchody tego święta przypominają nieco zachodnie Walentynki, podczas których bliskim sercu osobom wręcza się kwiaty i drobne prezenty.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook