Jedynie prawda jest ciekawa


"Gruba Kaśka" od 50 lat dostarcza wodę mieszkańcom Warszawy

29.09.2014

Największa studnia infiltracyjna w Europie, pobierająca w ciągu doby ok. 65 tys. metrów sześc., rozpoczęła pracę 22 września 1964 r.

W poniedziałek "Grubą Kaśkę", która dostarcza wodę dla ok. 1/3 mieszkańców Warszawy, zwiedzała m.in. prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Budowa "Grubej Kaśki" była jedną z najbardziej znanych inwestycji powojennej Warszawy. Studnia pobiera wodę spod dna Wisły, dzięki piętnastu drenom, czyli perforowanym rurom ułożonym promieniście na głębokości ok. siedmiu metrów pod dnem rzeki. Autorami tak nowatorskiego jak na
ówczesne czasy rozwiązania ujęcia wody był inż. Włodzimierz Skoraszewski, z którym współpracował ówczesny dyrektor miejskich wodociągów inż. Stanisław Wojnarowicz. Obaj otrzymali patent na to rozwiązanie.

Budowa studni, o wysokości 49 m, rozpoczęła się w 1953 r., w kranach mieszkańców woda z "Grubej Kaśki" pojawiła się po raz pierwszy 22 września 1964 r. Do dzisiaj studnia pozostaje najbardziej charakterystycznym obiektem Stacji Uzdatniania Wody "Praga". Stąd woda trafia do ok. 1/3 mieszkańców Warszawy w dzielnicach: Wawer, Rembertów, Praga Południe, Wilanów, część Pragi Północ i Targówka oraz rejony Mokotowa i Śródmieścia.

W poniedziałek teren Stacji Uzdatniania Wody "Praga" zwiedziała Gronkiewicz-Waltz w towarzystwie m.in. dziennikarzy i przedstawicieli Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Obecnie na terenie stacji trwa budowa stacji ozonowania i filtrów węglowych.

"To powinno wpłynąć na smak wody i na jej zapach. Wartość inwestycji to 82 mln zł, prace idą zgodnie z planem i zostaną wykonane do końca 2015 r." - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Dodała, że jakość wydobywanej wody polepsza się dzięki nowym inwestycjom. "Możemy już w wielu dzielnicach pić wodę z kranu i zachęcam do tego" - podkreśliła.

Gości po terenie stacji uzdatniania wody i samej studni oprowadziła dyrektor Pionu Wody MPWiK Beata Pacholec. Uczestnicy spotkania przeszli na teren studni, stojącej na środku Wisły, 311-metrowym tunelem biegnącym pod rzeką. Tam wznieśli szklanką wody jubileuszowy toast za "Grubą Kaśkę".

"Gruba Kaśka" ujmuje wodę spod dna Wisły przy pomocy drenów, których łączna długość wynosi 1848 metrów. Woda wpływa do nich przesączając się wcześniej przez dno Wisły, które stanowi naturalne złoże piaskowo-żwirowe. Proces ten nazywany jest infiltracją i trwa ok. 24 godzin. Woda z "Grubej
Kaśki" trafia do dwóch stacji uzdatniania - "Praga" przy ul. Brukselskiej i "Filtry" przy ul. Koszykowej.

Nazwę "Gruba Kaśka" nosi także zabytkowa studnia znajdująca się przy pl. Bankowym.

PAP/run

fot. wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook