Jedynie prawda jest ciekawa


Groźny korek od szampana

31.12.2012

Okuliści apelują o ostrożność przy otwieraniu butelek z musującym winem. Lecący z prędkością około 100 km na godzinę korek od szampana może spowodować poważne uszkodzenie wzroku.

Nie tylko wybuchające petardy mogą być groźne dla naszego zdrowia podczas sylwestrowych zabaw.

- Uderzenie korka w oko może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, wylanie się krwi do wnętrza gałki ocznej. Może dojść do podwichnięcia lub zwichnięcia soczewki własnej pacjenta, która może przemieścić się w tym oku. Mogą nastąpić złamania oczodołu - wszystko zależy, z której strony ten korek pędzi - ostrzegła dr Erita Filipek, okulistka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dr Filipek wskazała, że wprawdzie tego typu urazy nie są bardzo częste, niemniej trafiają się właściwie co roku. Czasami ofiary takich incydentów zgłaszają się do lekarza dopiero po jakimś czasie. Okuliści przestrzegają jednak, by nie lekceważyć urazów spowodowanych przez uderzenia korkiem.

- Wybuch korka od szampana może być naprawdę groźny dla oczu. Taki korek leci z prędkością ok. 100 km na godzinę, więc uraz jest duży. Jeśli uderzenie następuje z większej odległości, siła rażenia jest mniejsza; jednak taki rykoszet też może spowodować bardzo poważne uszkodzenie - wskazała dr Filipek, przypominając o zasadach ostrożności przy otwieraniu szampanów.

Najczęstsze problemy, z którymi pacjenci trafiają w Sylwestra do szpitali okulistycznych, to - oprócz urazów spowodowanych przez wypadki komunikacyjne czy bójki - uszkodzenia oczu spowodowane petardami. W Katowicach co roku takich przypadków jest kilkanaście.

- Często są to bardzo ciężkie przypadki, ponieważ urazy mechaniczne są połączone z oparzeniem chemicznym i termicznym. Wybuchająca petarda jest - po pierwsze - ciepła, po drugie zawiera materiał wybuchowy, który jest środkiem chemicznym, więc działa uszkadzająco. Ponadto, w zależności od tego z jak bliska pacjent doznaje urazu, mogą nastąpić uszkodzenia związane z ciałami obcymi w gałce ocznej - wyjaśniła dr Filipek.

To, czy specjaliści są w stanie uratować uszkodzone w ten sposób oko, zależy głównie od rozległości urazu. - Jeśli jest on powierzchowny, a jesteśmy w stanie oczyścić rogówkę, gałkę oczną, powierzchnię spojówki i powieki, które czasem zawierają bardzo dużą ilość uszkodzeń i materiału wybuchowego, wtedy pacjent ma bardzo duże szanse uratowania wzroku - oceniła okulistka.

Gdy uraz był duży, z bliskiej odległości, z petardą zawierającą bardzo dużą ilość materiału wybuchowego, trzeba liczyć się ze znacznym uszkodzeniem gałki ocznej i utratą widzenia. Największych uszkodzeń doznają zwykle osoby bezpośrednio narażone na uderzenie petardą, ale bywają też urazy rykoszetowe, których ofiarami bywają także osoby postronne. Ważne, by odpalając petardę, zachować zasady bezpieczeństwa i odejść na właściwą odległość - przy zwykłych petardach powinno to być co najmniej kilkanaście metrów.

Dr Filipek podkreśliła, że najtrudniejsze w leczeniu są urazy mieszane - mechaniczne i chemiczne. - Te chemiczne powodują dodatkowo zmiany w tkankach, dlatego czasami gojenie jest dużo dłuższe i trudniejsze; trzeba zastosować terapię, która zregeneruje te tkanki - powiedziała lekarka. Po urazach spowodowanych przez petardy rehabilitacja i dochodzenie narządu wzroku do dobrego stanu trwa zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Okuliści radzą, by w razie wypadku z petardą przede wszystkim zabezpieczyć oczy. - Samemu nie należy próbować nic usuwać z uszkodzonego oka czy z jego powierzchni, chyba, że to jest jakiś duży płat, leżący na twarzy. Ale najlepiej samemu nic nie robić, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia - przestrzegła dr Filipek.

PAP/JKUB

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook