Jedynie prawda jest ciekawa


Głośnikami w komunistów z Korei Płn.

07.01.2016

Korea Południowa postanowiła wznowić nadawanie propagandowych informacji z głośników na granicy z Koreą Północną. Jak poinformowało biuro prezydent Park Geun Hie ma to być odwet za przeprowadzenie przez komunistyczny reżim próby z bonią jądrową.

Działania Korei Płn. stanowią "poważne naruszenie" sierpniowego porozumienia, które miałodoprowadzić do obniżenia napięcia między sąsiednimi państwami - podkreślił w oświadczeniu przedstawiciel prezydenckiego biura ds. bezpieczeństwa narodowego Czo Tae Jong. 

- Nasze wojska są postawione w stan gotowości i w przypadku dalszych prowokacji Korei Północnej kroki te spotkają się ze zdecydowaną odpowiedzią - zaznaczył Czo.

Associated Press zwraca uwagę, że wznowienie działalności propagandowej na granicy może doprowadzić do dalszego zaostrzenia stosunków między państwami koreańskimi. W puszczanych przez głośniki materiałach Korea Płd. podważa m.in. nieomylność władz Korei Płn., co w tym państwie uznawane jest za dogmat. 

Ostatnio nadawanie propagandy na granicy Korea Południowa wznowiła w sierpniu 2015 roku po 11 latach przerwy. Było to działanie odwetowe za podłożenie min w strefie zdemilitaryzowanej między państwami koreańskimi. Raniły one dwóch żołnierzy Korei Płd. Jednak pod koniec tego miesiącu państwa osiągnęły porozumienie, na mocy którego zakończono puszczanie materiałów.

Rozdzielająca obie Koree strefa zdemilitaryzowana ma ok. 4 km szerokości. Po obu jej stronach skoncentrowano w sumie setki tysięcy żołnierzy i ciężkie uzbrojenie. Oba państwa koreańskie pozostają formalnie w stanie wojny, a dzieląca je linia demarkacyjna należy do najsilniej ufortyfikowanych na świecie. Wojna koreańska z lat 1950-1953 zakończyła się jedynie rozejmem; dotychczas nie zawarto układu pokojowego.

Nadawanie na pełny regulator propagandy z głośników wzdłuż granicy z Koreą Północną, a także audycji radiowych oraz rozrzucanie ulotek trwało przez lata do 2004 roku, kiedy doszło do zmniejszenia napięcia między obu krajami z inicjatywy ówczesnego prezydenta Korei Płd. Kim De Dzunga.

W 2010 roku Korea Płd. wznowiła nadawanie przez radio i przywróciła na granicy głośniki po zatopieniu jej okrętu i śmierci 46 marynarzy. O zatopienie okrętu obwiniono Koreę Płn., ale Korea Płd. nie zaczęła wówczas nadawania informacji propagandowych przez głośniki.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook