Jedynie prawda jest ciekawa


Głodówka to gwarancja efektu jojo

01.10.2014

W ostatnim czasie coraz więcej kobiet - zwłaszcza młodych – decyduje się na ryzykowną formę odchudzania, jaką jest głodówka. Jednak zdaniem dietetyków, to bardzo zła metoda, która w efekcie końcowym zawsze przynosi efekt jojo.

„Pierwsza rzecz - nie dla każdego jest głodówka. Wszyscy popełniamy ten błąd, że nie potrafimy się do tej głodówki odpowiednio przygotować” - radzi dietetyk Kamila Poleszak-Najda w rozmowie z RMF FM.

Dodaje, że warto przed podjęciem głodówki udać się do lekarza na badania i zrobić USG jamy brzusznej.

Eksperci podkreślają, że głodówka prawie zawsze wiąże się z efektem jojo.

Kolejny błąd, to powrót do starych nawyków żywieniowych tuż po zakończeniu głodówki. Często jemy źle, za dużo i jemy niezdrowo. Efekt jo-jo jest wręcz gwarantowany! - podkreśla Poleszak-Najda.

Jej zdaniem po głodówce należy stopniowo wprowadzać pożywienie do organizmu. Być może uda nam się wówczas uniknąć efektu jojo.

„Głodówka, nawet jednodniowa, powoduje to, że nasz organizm zużywa glikogen zgromadzony w wątrobie, a nie tłuszcz. Poza tym wygłodzony organizm zużywa białko, szczególnie wtedy, kiedy tej tkanki tłuszczowej nie mamy aż tak dużo do stracenia” - mówi dietetyk w rozmowie z RMF FM.

Podkreśla, że nie dostarczamy w czasie głodówki niezbędnych dla funkcjonowania węglowodanów, a to działa moczopędnie.

„Jest takie powiedzenie, że tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów. Jeżeli ich nie otrzymujemy, metabolizm tłuszczów przebiega odmiennie niż normalnie, tworzą się związki ketonowe, które zakwaszają nam organizm” - ostrzega dietetyk.

Warto również pamiętać, że w czasie głodówki organizm uruchamia funkcję obronną w postaci spowolnionego metabolizmu. W chwili gdy zaczynamy jeść normalnie, większość tłuszczy odkładanych jest jako rezerwa na wszelki wypadek.

Jak podkreśla dietetyk – najlepiej zmienić metodę i formę odchudzania.

Czytaj więcej o głodówce!

RMF FM, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook