Jedynie prawda jest ciekawa


Ginące języki w sieci

22.06.2012

Informacje o ponad trzech tysiącach zagrożonych języków i dialektów znaleźć można na uruchomionej właśnie stronie internetowej: www.endangeredlanguages.com Projekt ma pomóc w zbieraniu dokumentacji oraz ocaleniu przed zapomnieniem przynajmniej części z nich.

Użytkownicy strony Endangered Languages Project mogą zapoznać sie ze wszystkimi zagrożonymi wymarciem lub już martwymi językami, skatalogowanymi przez Uniwersytet Hawajski w Manoa oraz Wschodni Uniwersytet Michigan. Strona zawiera podstawowe informacje o każdym z nich, dodatkowo w wielu wypadkach umożliwiając odsłuchanie nagranych próbek, przeczytania fragmentów tekstów czy nawet czasem obejrzenia nagrania wideo (np. z koncertu zespołu śpiewającego w zagrożonym dialekcie). Twórcy zachęcają też użytkowników i instytucje naukowe do dzielenia się swoją wiedzą na temat zagrożonych języków i uzupełnianie bazy, dostępnej na stronie o nowe materiały.

Strona zawiera dane o ponad 3 tys. języków i dialektów. Udostępniona użytkownikom interaktywna mapa pozwala między innymi sprawdzić, w którym kraju czy regionie występuje najwięcej zagrożonych języków. W Polsce, jako "poważnie zagrożone", czyli takie, których używa niemal wyłącznie starsze pokolenie, wymienia się języki kaszubski i śląski.

Według ekspertów wspierającej projekt koalicji Alliance for Linguistic Diversity (sojusz na rzecz językowej dywersyfikacji, w skład którego wchodzą instytucje naukowe, organizacje pozarządowe i inicjatywy zajmujące się ochroną tożsamości wspólnot lokalnych na całym świecie), z około siedmiu tysięcy występujących na świecie języków i dialektów, ponad trzy tysiące zagrożone jest wymarciem. UNESCO uważa język za niezagrożony, jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci mówiącej nim społeczności będą się nim posługiwały za sto lat. Jeden z czołowych amerykańskich lingwistów Michael Krauss uważa, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, pod koniec XXI wieku uznanych za martwe może być nawet od 50 do 90 proc. języków, wykorzystywanych jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia.

PAP
[fot. Internet]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook