Jedynie prawda jest ciekawa


Gigantyczne graffiti powstanie w Gdańsku

13.06.2014

Zwycięzców konkursu wyłoni profesjonalne jury, któremu przewodniczył będzie prof. ASP Piotr Józefowicz.

Grafitti na ścianie o powierzchni ponad 260 m kw. ma powstać w piątek w Gdańsku w ramach finału konkursu graffiti "Wiem - nie niszczę, tworzę"! W akcji ma wziąć udział około stu uczniów gimnazjów i szkół średnich z Trójmiasta. Malowanie ma trwać ok. 10 godzin.

Pomysłodawca akcji, Mikołaj Jurkowski z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku powiedział PAP, że graffiti powstanie na murze przy ul. Wyzwolenia 41 A, pomiędzy ulicami Góreckiego i Jana Długosza w Nowym Porcie.

Tłumaczy, że celem konkursu jest promocja sztuki graffiti w Gdańsku oraz przekonanie młodych ludzi do twórczości legalnej i rozbudzenie w nich poczucia odpowiedzialności za przestrzeń publiczną i jej jakość. Uważa, że "w Gdańsku jest dużo napisów i rysunków malowanych sprayem, które szpecą przestrzeń publiczną". "Uznaliśmy, że dobrym pomysłem będzie stworzenie grafficiarzom możliwości tworzenia w miejscu, gdzie graffiti, o przemyślanej formie i treści, wyglądać będzie atrakcyjnie i estetycznie" - wyjaśnił.

W konkursie wpłynęły prace od ok. 150 osób. Ok. stu z nich wykona je na murze. Dowolny był temat projektu. "Nie chcę narzucać im tematu, chcę się od nich dowiedzieć, co sądzą o świecie i pozwalam im na pokazanie tych tematów" - tłumaczy. Jurkowski powiedział, że "prace są głosem młodych ludzi o przestrzeni publicznej". Zaznaczył, że w pracach obecny jest Gdańsk oraz symbole i treści związane z miastem. Są też np. przysłowia, cytaty z różnych bajek, ale też motywy z kultury japońskiej.

Zwycięzców konkursu wyłoni profesjonalne jury, któremu przewodniczył będzie prof. ASP Piotr Józefowicz. W jury zasiądzie m.in. Mariusz Waras, znany artysta street-artowy, grafik i projektant.

To już szósta edycja konkursu graffiti "Wiem - nie niszczę, tworzę"! Efektem poprzednich edycji są graffiti w Gdańsku: w przejściu podziemnym przy Centrum Handlowym ETC na Zaspie, w tunelu na skrzyżowaniu ulic Długie Ogrody i Podwale Przedmiejskie, w przejściu podziemnym przy ulicy Startowej przy Parku im. Jana Pawła II na Zaspie oraz na murze przy ul. Starowiślnej i Jana Długosza.

W ramach projektu "Wiem - nie niszczę, tworzę"! organizowane są też cykliczne warsztaty, których celem jest m.in. pokazanie, że "graffiti może być sztuką z prawdziwego zdarzenia". Najbliższe warsztaty mają się odbyć pod koniec czerwca w Gdańsku.

Organizatorami konkursu są CSW Łaźnia, Straż Miejska oraz z Gimnazjum nr 20 im. Hanzy. Projekt realizowany jest w ramach projektu Rewitalizacji Nowego Portu w Gdańsku.

PAP/EPA

fot. freeimages.com

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook