Jedynie prawda jest ciekawa


Gigantyczna góra lodowa oderwała się od Grenlandii

19.07.2012

Góra lodowa dwa razy większej od Manhattanu oderwała się od lodowca Petermann na Grenlandii. Zdjęcia z satelity NASA pokazują, że gigantyczna bryła lodu przemieszcza się od kilku dni wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża wyspy.

Szczelina, od której zaczęło dzielenie się lodowca, została dostrzeżona już w 2001 roku. Wyraźne pęknięcie odnotowano jednak dopiero w poniedziałek, kiedy to góra lodowa o powierzchni 120 km kw. oddzieliła się całkowicie od masywu.

Odrywanie się gigantycznych brył lodu od lodowców nazywane jest "cieleniem się lodowca" i jest naturalnym procesem powstawania gór lodowych, jednak tempo zmian zachodzących w obrębie lodowca Petermann zaskoczyło ekspertów.

- Dysponujemy danymi z ostatnich 150 lat, ale zmian obserwowanych obecnie jeszcze do tej pory nie widzieliśmy  - powiedział agencji Reutera Andreas Muenchow z Uniwersytetu Delaware.

To już drugie cielenie się tego lodowca w przeciągu ostatnich dwóch lat - w roku 2010 od Petermanna oderwała się góra lodowa mierząca 250 km kw.

Naukowcy podejrzewają, że nietypowe, intensywne dzielenie się lodowców spowodowane jest globalnym ociepleniem, choć teoria ta nie została nadal wystarczająco udowodniona. Eksperci zwracają uwagę na zmniejszającą się w ostatnich latach lodową pokrywę Grenlandii.

Ostatnie cielenie się Petermanna nie powinno wpłynąć na poziom wód w morzach, bo już wcześniej fragment ten znajdował się pod powierzchnią wody.

Greg/PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook