Jedynie prawda jest ciekawa


Gęś godna pomnika

08.09.2012

Gęś kołudzka owsiana biała, wyhodowana w ośrodku badawczym w Kołudzie Wielkiej (woj. kujawsko-pomorskie), została urzędowo uznana za rasę. Z okazji 50-lecia hodowli ptak doczekał się także pomnika z brązu.

Dokument Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, urzędowo potwierdzający, że gęś kołudzka jest rasą hodowlaną, ogłosił wiceszef tego resortu, Tadeusz Nalewajk, podczas dwudniowej konferencji naukowej, która uświetniła jubileusz półwiecza prac hodowlanych w Kołudzie Wielkiej. "Jest to zgoda na prowadzenie przez Krajową Radę Drobiarstwa - Izbę Gospodarczą w Warszawie księgi dla gęsi białych kołudzkich, ród W-11 i ród W-33" - tłumaczył Nalewajk.

Z Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej koło Inowrocławia, utworzonego w 1946 roku, pochodzi obecnie materiał genetyczny ponad 97 proc. gęsi hodowanych w kraju. Decyzja o uznaniu gęsi kołudzkiej za odrębną rasę jest zwieńczeniem prowadzonych od 50 lat badań.

"W 1962 roku gęś biała włoska trafiła do Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej, pod baczne oko ówczesnego dyrektora i jego małżonki, docentów Krystyny i Kazimierza Bielińskich, animatorów naszej przyszłej pracy badawczej i hodowlanej. Pierwsze prace naukowe, wydane około 1964 roku, koncentrowały się wokół przydatności gęsi białej włoskiej do hodowli, zarówno fermowej, jak i przyzagrodowej" - przypomniała dr Halina Bielińska, wicedyrektor Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego - Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej.

Wcześniej bez powodzenia próbowano rozwijać hodowlę gęsi sprowadzonych z ZSRR. Tuszki tych ptaków był jednak słabej jakości i po dwóch latach próby te zostały zaniechane.

Co roku zakład eksportuje ponad 20 tys. ton gęsich tuszek i zapotrzebowanie na gęsinę ciągle rośnie. W przyszłym roku ośrodek w Kołudzie planuje rozbudowę wylęgarni, co pozwoli zwiększyć moce produkcyjne z 260 tys. piskląt do poziomu 400 tys.

"Przez te 50 lat, dzięki pracy całego zespołu z Kołudy, dokonał się ogromny postęp w dziedzinie hodowli gęsi. Wystarczy przypomnieć, że wówczas średnia nieśność gęsi to było ok. 12 piskląt rocznie, a obecnie - około 50. Sama nazwa handlowa +gęś owsiana+ bierze się stąd, że w wyniku krzyżowania rodu żeńskiego, bardziej nieśnego, oraz rodu męskiego, bardziej mięsnego, powstał mieszaniec i on w ostatnich trzech tygodniach tuczenia ma podawany do woli owies i to powoduje, że smak tej gęsiny jest fantastyczny" - tłumaczył Eugeniusz Kłopotek, dyrektor Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej, poseł PSL.

Z okazji jubileuszu hodowli gęś doczekała się w Kołudzie własnego pomnika z brązu. Figurę zaprojektował i wykonał prof. Jerzy Nowakowski z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który wyznał, że było to poważne wyzwanie, gdyż wierne odwzorowanie ptaka wymagało czasochłonnego poznawania jej anatomii i zachowań.

ansa/PAP

[fot.www.koludawielka.com.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook