Jedynie prawda jest ciekawa


Gdynia Główna po remoncie za 40 mln zł

06.06.2012

Oddano do użytku kolejowy Dworzec Gdynia Główna. Remont kosztował ponad 40 mln zł i trwał blisko dwa lata. Przebudowa prowadzona była pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

Rzecznik prasowy Grupy PKP Łukasz Kurpiewski powiedział, że zabytkowy dworzec gruntownie odnowiono, by przywrócić historyczny charakter obiektu i wprowadzić jednocześnie rozwiązania zapewniające nowoczesne standardy obsługi podróżnych. Wyremontowano budynek dworca dalekobieżnego wraz z łącznikiem, czyli kolumnadą między dworcem PKP a dworcem SKM.

Wymieniono wszystkie instalacje wewnętrzne, tj. instalacje elektryczne, teletechniczne, wentylacyjne i kanalizacyjne. Zostały zainstalowane nowoczesne systemy bezpieczeństwa, przeciwpożarowe i monitoringu. Na dworcu wykonano nowy system informacji wizualnej i dynamicznej.

Do dyspozycji podróżnych na dworcu będzie sześć kas biletowych PKP Intercity, jedna  kasa PKP SKM i dwie kasy Przewozów Regionalnych, a także informacja kolejowa.

Dworzec został w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowano sześć wind osobowych i podjazd dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich przy wejściu głównym, powstały też ścieżki dla osób niewidomych. Na dworcu jest również kasa z obniżonym blatem.

Atrakcją dworca jest stylowy fotoplastykon, w którym można obejrzeć historię gdyńskiej kolei oraz filmową i fotograficzną dokumentację zakończonej modernizacji.

Przebudowa dworca prowadzona była pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. W ramach prac m.in. odtworzono pierwotne malowanie elewacji i wnętrza budynku, wymieniono i zrekonstruowano wszystkie okna i drzwi, odnowiono posadzki i okładziny kamienne, uzupełniono gzymsy i balustrady.

W czasie prac w sali restauracyjnej odkryto fragmenty fresków, które są dziełem sopockiej szkoły malarskiej prof. Juliusza Gizbert-Studnickiego. Przedstawiają mapy oraz mitologiczne motywy dotyczące podróży, nawigacji i geografii. Malowidła stropu ukazują niebo ze znakami zodiaku i gwiazdozbiorami.

Odnowiono również ozdobne obudowy lamp, boazerie kamienne i elementy drewnianego wystroju. Odrestaurowano niedostępne dotąd dla pasażerów pomieszczenia na poziomie -1. Teraz znajdują się tam dodatkowe poczekalnie dla pasażerów, skrytki bagażowe i toalety.

Wykonawcą prac budowlanych było konsorcjum firm: Mostostal Warszawa i Acciona Infraestructuras. Przebudowa dworca kosztowała ponad 40 mln zł. Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W ramach realizacji programu modernizacji dworców kolejowych do 2013 r. PKP SA planują wydać na ten cel prawie 1 mld zł (z funduszy unijnych, budżetu państwa i własnego).

Jak poinformował Kurpiewski, zmodernizowano już ponad 50 dworców, a ponad 30 jest w trakcie remontu. "W Polsce mamy ok. tysiąca dworców i chcielibyśmy sukcesywnie jak najwięcej wyremontować" - wyjaśnił. Dodał, że jeszcze w tym roku rozpocznie się remont dworca PKP Gdańsk Główny. Zmodernizowane dworce mają być także miejscami spotkań i spędzania wolnego czasu, oferującymi usługi komercyjne, rozrywkowe, biurowe, hotelowe i restauracyjne.


PAP
fot. pkp.pl

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook