Jedynie prawda jest ciekawa


Gafy i wpadki we Włoskim parlamencie. To się w głowie nie mieści

24.07.2014

Lądowanie człowieka na Księżycu to oszustwo, Osama bin Laden nie zginął, a syreny naprawdę istnieją - oto niektóre deklaracje złożone przez parlamentarzystów populistycznego włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd. Ruch założył były komik, ale wypowiedzi te są zupełnie serio.

Tygodnik "L'Espresso" postanowił zebrać najbardziej zdumiewające wypowiedzi parlamentarzystów opozycyjnego ruchu byłego komika Beppe Grillo po ostatniej , która obiegła włoskie media 20 lipca, w 45. rocznicę lądowania na Księżycu. Z tej okazji, myląc zresztą rok tego wydarzenia, deputowany Carlo Sibilia ogłosił na Twitterze: "Dzisiaj świętuje się rocznicę lądowania na Księżycu. Po 43 latach wciąż nikt nie śmie powiedzieć, że to była farsa". W innej wiadomości następnie powtórzył, że nie wierzy, że do tego doszło.

Włoski tygodnik podkreślił, że nie wiadomo, czy pracujący od lutego 2013 roku parlament obecnej kadencji przejdzie do historii jako ten, który dokona wielkich reform konstytucyjnych w kraju. Na pewno jednak według pisma zostanie zapamiętany jako rekordowy z racji gaf, pomyłek, kuriozalnych oracji i ujawniania rzekomych międzynarodowych intryg i spisków światowej finansjery. To wszystko za sprawą zasiadających po raz pierwszy w parlamencie, wcześniej w ogóle nieznanych działaczy ruchu założonego w internecie, który w ostatnich wyborach otrzymał około 25 procent miejsc.

Najczęściej parlamentarzyści tego ugrupowania w swych przemówieniach w Izbie "demaskują" intrygi wpływowej międzynarodowej grupy Bilderberg, zrzeszającej osobistości świata gospodarki i polityki. Zarzucają jej zarządzanie światowymi finansami czy wręcz konspiracyjne praktyki i przestępcze działania. Deputowany Pięciu Gwiazd Claudio Cominardi w oświadczył na sali obrad w maju, że to ta grupa stoi za krwawymi zamachami terrorystycznymi we Włoszech w latach 70 i 80.

Największym bankom jego koledzy z parlamentarnych ław zarzucają, że dążą do "zmniejszenia populacji" i dlatego ich zdaniem te instytucje finansowe forsują małżeństwa osób tej samej płci.

W listopadzie zeszłego roku Paolo Bernini, przemawiając w izbie niższej, mówił następująco o nieskutecznej jego zdaniem walce Amerykanów z terroryzmem: "Osama bin Laden podobno zginął 2 lata temu". Wypowiadając te słowa uśmiechał się i wykonywał gesty, z których jasno wynikało, że w to nie wierzy.

Z kolei parlamentarzystka Manuela Corda wywołała konsternację, gdy przywołując podczas obrad atak terrorystyczny na bazę w Iraku i śmierć 19 Włochów w 2003 roku stwierdziła z ubolewaniem, że "nikt nie pamięta o młodym zamachowcu samobójcy". "On też był ofiarą, nie tylko katem" - dodała.

W rocznicę zamachów z 11 września w USA deputowany Bernini oświadczył, że "nie można wierzyć w oficjalną wersję zdarzeń", czyli w atak Al-Kaidy, a następnie wyraził opinię, że była to "amerykańska wewnętrzna robota".

Oba te wystąpienia wywołały oburzenie, podobnie jak deklaracja deputowanej Roberty Lombardi, według której włoski faszyzm "przyniósł dobre rzeczy". Wśród nich wymieniła ona "wysokie poczucie państwa i ochronę rodziny".

Rozbawienie wywołała zaś deputowana Tatiana Basilio, która postanowiła podzielić się swymi wrażeniami po obejrzeniu filmu z gatunku fantasy o istnieniu syren. Z mównicy grzmiała zupełnie na poważnie - bo tak odebrała film w rozrywkowej stacji telewizyjnej - że istnieją "miażdżące dowody" na to, że syreny żyją naprawdę. Mówiła też o "judeo-oceanicznym spisku", z powodu którego nie potwierdzono nigdy ich istnienia.

Zbiorową gafę popełniła grupa 16 parlamentarzystów Ruchu Pięciu Gwiazd, która przygotowała projekt ustawy o obronie włoskich produktów rolnych przed zalewem z importu. W projekcie tym, ku zdumieniu mediów, mowa była o zakazie sprowadzania z zagranicy gryki zwyczajnej, z której produkuje się mało znaną Włochom kaszę gryczaną. "Pomyliliśmy się, chodziło nam o pszenicę, z której robi się mąkę na makaron" - wyjaśnili legislatorzy.

PAP, lz

[fot: Wikimedia CC-BY-SA-3.0/Niccolò Caranti]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook