Jedynie prawda jest ciekawa


Francuski film "120 uderzeń serca" laureatem

23.10.2017
campillo
Francuski film "120 uderzeń serca" laureatem

Francuski dramat "120 uderzeń serca", w reżyserii Robina Campillo, wygrał zakończony w sobotę 11. All About Freedom Festival (AAFF), organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Nazwisko laureata zostało ogłoszone podczas gali zakończenia festiwalu.

Nagrodzony film opowiada o aktywistach działających w latach 90. we Francji na rzecz osób chorych na AIDS. Reżyserem filmu jest Robin Campillo (ur. 1962) francuski scenarzysta i reżyser filmowy o marokańskich korzeniach.

W imieniu nieobecnego na uroczystości twórcy Nagrodę AAFF w wysokości 30 tysięcy zł, ufundowaną przez prezydenta Gdańska, odebrał konsul honorowy Francji w Gdańsku Alain Mompert.

"Bardzo cieszę się z tej nagrody, bo to Gdańsk jest miejscem, w którym zrodziła się Solidarność. Ten ruch inspiruje do dziś. Próbowałem w moim filmie pokazać aktywizm we Francji, nie chciałem jednak tworzyć filmu historycznego, a pokazać emocje, wszelkie sprzeczności, jakie występują w takich grupach. To było bardzo ważne dla mnie jako świadka tych działań" - powiedział Campillo w wyemitowanym podczas gali wideo.

"120 uderzeń serca" zostało docenione na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Zdobyło Grand Prix festiwalu - przyznawaną wybitnemu filmowi, który jednak nie otrzymał Złotej Palmy; obraz dostał też Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI).

O nagrodę AAFF dla reżysera filmu "najtrafniej odnoszącego się do aktualnych wyzwań, przed którymi stoi człowiek, i przyczynia się do zrozumienia wartości solidarności", oprócz "120 uderzeń serca", walczyły jeszcze cztery dzieła: "Łagodna" (reż. Siergiej Łoźnica), "W ułamku sekundy" (reż. Fatih Akin), "A Ciambra" (reż. Jonas Carpignano) oraz "Nie jestem twoim murzynem" (reż. Raoul Peck).

Filmy konkursowe oceniało jury w składzie: dziennikarka i felietonistka Agata Passent, krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski oraz reżyser filmowy i scenarzysta Tomasz Wasilewski.

Podczas jedenastej edycji festiwalu All About Freedom (Wszystko o wolności - PAP) pokazano ogółem 17 filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata. Dzieła pochodziły z 20 krajów m.in. Polski, Austrii, Belgii, Estonii, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Rosji a także spoza Europy - Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Kanady, Libanu, Maroka i USA. Wiele obrazów to koprodukcje kilku państw.

W trakcie AAFF w ogrodzie zimowym ECS zorganizowano także kilka koncertów, instalacji i performensów ruchowo-muzycznych, a także obchody Dnia Solidarności z Uchodźcami.

 

(PAP) autor: Robert Pietrzak

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook