Jedynie prawda jest ciekawa


Francuska szkoła likwiduje Dzień Matki

29.05.2016

W jednej z publicznych szkół podstawowych we francuskim departamencie Gironde nauczycielki wpadły na pomysł, by zamiast „Dnia Matki”, obchodzonego w tą niedzielę, świętować „Dzień ludzi, których kochamy”. Według nich „Dzień Matki” dyskryminuje przeciwko uczniom, którzy nie mają matki, albo mają ich dwie, nie zapominając o tych, którzy zamiast matki mają dwóch ojców – donosi francuski dziennik „Le Figaro”.

Według gazety dzieci uczęszczające do szkoły w Prignac-et-Marcamps przygotowały dziś, jak co roku, prezenty dla sowich najbliższych. Tych, „których kochają najbardziej”.

Zdaniem nauczycielek szkoły wiele dzieci czuło się we wcześniejszych latach wykluczonych, bo albo ich rodzice się rozwiedli i nie mieli np. kontaktu z matką, albo są wychowywane przez homoseksualistów. Prezenty wręcza dziś więc „dwóm osobom, które kochają najbardziej”. Nie muszą to być ani ojciec ani matka.**

„Chodzi o to, by świętować miłość. A jest ona przecież uniwersalna” - mówi matka jednego z uczniów, o imieniu Maeva, cytowana przez „Le Figaro”. Jak twierdzi „rodzicom się ten pomysł bardzo spodobał”.

„To jest takie inkluzywne. Dzieci mają bardzo różne sytuacje rodzinne, to przecież nie ich wina. Nie powinny się z tego powodu czuć gorsze” - twierdzi kobieta i dodaje, że ma oczywiście nadzieję, że będzie „wśród tych dwóch osób, które jej syn obdarzy prezentami”.

Francuskim internautom także spodobała się inicjatywa. Informacja o zniesieniu „Dnia Matki” w szkole w Prignac-et-Marcamps została retweetowana aż 1500 razy.

Ryb, lefigaro.fr

Fot. [lesecoles.net]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook