Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszkanie zbudowali największy żłóbek

24.12.2014

Poznańscy Franciszkanie zbudowali największy żłóbek w Polsce.


Z ponad 400 elementów składa się żłóbek, który poznańscy franciszkanie przygotowali w kościele przy pl. Bernardyńskim. Jak mówią, to największy, skonstruowany wewnątrz świątyni żłóbek w Polsce, zaś jego rozmiary "ukazują rangę świąt, które przeżywamy".

Franciszkanie nie wykluczają, że to też największa tego typu konstrukcja w całej Europie; żłóbek ma 27 metrów głębokości, 14 metrów szerokości i 16 metrów wysokości.

"Od lat szukamy większej konstrukcji, nie znaleźliśmy dotąd w Europie większego, budowanego w kościele żłóbka z elementami ruchomymi. Rozmiary tego dzieła ukazują rangę świąt, które przeżywamy. Przez ten rozmach chcemy pokazać, że dla nas Boże Narodzenie jest jednym z kluczowych elementów naszej duchowości, jako chrześcijan i synów św. Franciszka" - powiedział PAP rzecznik poznańskiej prowincji św. Franciszka z Asyżu o. Leonard Bielecki.

W tym roku żłóbek został wzbogacony o motywy i elementy związane z pustynią, są też pasterze, palące się ogniska i pasące się owieczki. Pojawił się też słoń, nawiązanie do Trzech Mędrców.
Prace budowlane przy instalacji żłóbka w kościele trwają miesiąc. Poprzedzają je tygodnie pracy w warsztacie nad konserwacją figur. Nad całą konstrukcją rozpościera się "niebo" z ponad 700 m b. materiału.

W żłóbku znajduje się ponad 400 elementów: począwszy od najmniejszych choinek, skończywszy na Świętej Rodzinie. Najstarsze, drewniane figury: aniołowie, Święta Rodzina i pasterze pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku, wykonane są w naturalnej skali.

Dzieło zakonników w poznańskiej świątyni rokrocznie ogląda nawet kilkanaście tysięcy osób.

tk/PAP

fot. PAP/Waldemar Deska

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook