Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszek Pieczka kończy 90 lat. Życzymy wszystkiego, co najlepsze!

18.01.2018
pieczka18012018
Franciszek Pieczka kończy 90 lat. Życzymy wszystkiego, co najlepsze!

Franciszek Pieczka dziś, 18 stycznia, obchodzi 90 urodziny. Wspaniały aktor teatralny i filmowy, Kawaler Orderu Orła Białego podkreśla, że nadal nie zamierza kończyć swojej – pełnej wybitnych epizodów – kariery. Najnowszy film z udziałem Franciszka Pieczki pt. „Syn Królowej Śniegu”, nad którym patronat objęła Fundacja im. Franciszka Stefczyka, właśnie wchodzi na ekrany kin. Panu Franciszkowi życzymy wszystkiego, co najlepsze.

- Jeżeli w stawach nic nie skrzypi tak mocno, że tego mikrofony nie złapią, to można być dalej aktorem – mówił gwiazdor w niedawnej rozmowie z dziennikiem Super Express. A dorobek artystyczny Franciszka Pieczki jest ogromny. Urodzony w Godowie, honorowy obywatel gminy Godów, zapadł w pamięć kolejnych pokoleń Polaków jako Gustlik z Czterech Pancernych, Święty Piotr z Quo Vadis, a ostatnio jako przesympatyczny Stanisław Japycz z serialu Ranczo.

15 stycznia Franciszek Pieczka wziął udział w uroczystej premierze, łączącego w sobie elementy baśni i dramatu, filmu Syn Królowej Śniegu. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch przeplatających się ze sobą wymiarach - realistycznym oraz poetycko-baśniowym. Sześcioletni chłopiec Marcin (Maciej Bożek), spragniony miłości i ciepła, dzięki emerytowanemu pisarzowi Kazimierzowi (w tej roli właśnie Franciszek Pieczka), ucieka do krainy fikcyjnych bohaterów Hansa Christiana Andersena.

Film Syn Królowej Śniegu powstał dzięki Fundacji im. Franciszka Stefczyka, która od lat łączy misję uwrażliwiania społecznego Polaków, ze wsparciem potrzebującym.

txt.: red/ fot.: Alicja Porzezińska

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook