Jedynie prawda jest ciekawa


Flisacy się nie zmówili

18.11.2011

Jak powiedziała Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prezes Urzędu uznała, że stosowane ujednolicenie cen za turystyczny spływ przełomem Dunajca przez Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich jest dopuszczalnym działaniem.

- Stowarzyszenie, ustalając wysokość opłat za spływ, spowodowało co prawda ograniczenie konkurencji cenowej pomiędzy zrzeszonymi flisakami, jednak działanie to jest proporcjonalne do osiąganych pozytywnych efektów na rynku. Przeważają one nad negatywnym skutkiem w postaci eliminacji konkurencji cenowej pomiędzy flisakami - wyjaśniła Cieloch.

Zdaniem UOKiK, działania Stowarzyszenia nie są przeszkodą w dostępie do tego rynku dla innych przedsiębiorców, jak również nie ograniczają flisakom możliwości tworzenia nowych stowarzyszeń świadczących tożsame usługi.

Z wyniku postępowania zadowoleni są flisacy. - Jesteśmy wdzięczni za wnikliwe przeanalizowanie naszej działalności. To pozwala nam spokojnie przygotować się do kolejnego sezonu - powiedział szef pienińskich flisaków, Jan Sienkiewicz.

Jednakowe ceny za spływ są ustalone przez zrzeszonych flisaków na początku każdego sezonu turystycznego, ale jak zaznaczył Sienkiewicz, "innego wyjścia nie ma". Wyjaśnił, że każdy z 500 czynnych na Dunajcu flisaków ma własną działalność gospodarczą i w świetle przepisów, każdy z nich powinien stosować swój indywidualny cennik. - Spowodowałaby to zamieszanie i niesprawne obsługiwanie turystów, a także narażałoby naszych gości na niebezpieczeństwo - podsumował.

Podstawą do wszczęcia postępowania w kwietniu, dotyczącego Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, które jako jedno z kilku podmiotów organizuje spływy przełomem Dunajca, była analiza cennika dostępnego na stronie internetowej, dokonana przez UOKiK.

Spływ przełomem Dunajca to największa atrakcja turystyczna Pienin. Każdego roku przełom Dunajca zwiedza ponad 250 tys. osób. Oprócz Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, spływy tratwami organizują m.in. słowaccy flisacy. Turyści mogą też skorzystać ze spływu pontonowego i kajakowego.

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich działa od 1934 r. Skupia ponad 900 osób, w tym 500 czynnych zawodowo flisaków. W sezonie turystycznym, trwającym od początku kwietnia do końca października, na Dunajcu pływa około 250 tratw flisackich.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook