Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra

26.10.2012

Lektura "Króla Maciusia Pierwszego" Korczaka w wykonaniu Anny Seniuk i dzieci, benefis aktorki Haliny Łabonarskiej, prezentacje z udziałem radiowych i filmowych lektorów - złożą się na ruszający w listopadzie w Poznaniu Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra.

Wydarzenie odbędzie się po raz dwunasty. 5 listopada festiwal zainauguruje czytanie „Króla Maciusia Pierwszego” z udziałem Anny Seniuk. Fragmenty książki Janusza Korczaka wraz z aktorką prezentować będą dzieci wybrane wcześniej w castingu. Casting trwać będzie niemal przez całą najbliższą sobotę w jednym z poznańskich kin.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej organizator festiwalu Przemysław Basiński, wydarzenie przygotowane zostało przy okazji ustanowionego przez Sejm Roku Janusza Korczaka.

- Chcemy zrobić wszystko, aby odnowić sztukę słowa, już od najmłodszych lat. Inną zaplanowaną przez nas rzeczą, która ma związek z Korczakiem, będą jego "Modlitwy ludzi, którzy się nie modlą", czytane przez Adama Woronowicza. Te niezwykłe, nieznane teksty przedstawi on w scenerii budynku Dworca Letniego PKP w Poznaniu – powiedział Basiński.

W trakcie festiwalu zaplanowano też m.in. lekturę „Kazań Sejmowych” ks. Piotra Skargi w interpretacji Olgierda Łukaszewicza i Henryka Talara. Wydarzenie to będzie miało miejsce 11 listopada w Auli AWF w Białej Podlaskiej. 25 listopada w Poznaniu zaplanowano „Galę Cytatów, Galę Lektorów” z udziałem najpopularniejszych polskich lektorów.

- Chcemy pokazać ludzi, których głosy słyszymy codziennie w radiu, telewizji, kinie. To głosy niezwykłe, które niełatwo znaleźć w teatrze – mateczniku słowa. Teksty w formie cytatów, wyłonione w plebiscycie współorganizowanym z redakcją Głosu Wielkopolskiego, czytać będą m.in. Maciej Gudowski, Jacek Brzostyński i Tomasz Knapik – powiedział Basiński.
Po raz dwunasty odbędzie się konkurs dla aktorów na interpretację tekstu biblijnego i klasycznego.

- Tym razem wprowadzamy nową, eksperymentalną formę występu. Zapraszamy uczestników konkursu do tego, by swoje recytacje nagrali i udostępnili w formie pliku wideo na naszej stronie internetowej. 30 listopada wyłonimy zwycięzcę – wyjaśnił organizator festiwalu.

W trakcie festiwalu Katarzyna Łaniewska czytać będzie w poznańskiej katedrze listy "Poznańskiej Piątki" – beatyfikowanych przez Jana Pawła II pięciu wychowanków salezjańskiego oratorium w Poznaniu, straconych w Dreźnie w 1942 roku za konspirację. Lektorzy poznańskich mediów zaprezentują „Starą baśń” Ignacego Jana Kraszewskiego. Festiwal zakończy 2 grudnia Benefis Mistrza Słowa – Haliny Łabonarskiej.

- To aktorka, która wystąpiła w kilkunastu prezentacjach Verba Sacra nie tylko w Polsce, ale i w Ameryce. Jej interpretacja jest zawsze wielkim przeżyciem dla odbiorcy. Benefis będzie okazją do opowieści o jej drodze artystycznej i duchowej, w programie znajdą się też recytacje z literatury polskiej i obcej – powiedział Basiński.

Verba Sacra to projekt artystyczno-naukowo-religijny poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej. Jego realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych.

PAP/kop
[fot. ]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook